Temat: na weekend

Dział:

Dodano: Październik 31, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wspominamy ludzi mediów, którzy odeszli

(Od góry, od lewej: Bożena Aksamit, Sebastian Podkościelny, Piotr Nehring, Ryszard Marek Groński, Andrzej Godlewski, Irena Dziedzic (kolaż: screen YouTube.com/EE4FPL, fot. X-news.pl, Pixbay.com, archiwum prywatne, Albert Zawada/Agencja Gazeta, WikimediaCommons, fot. TVP)

Wspominamy zmarłych dziennikarzy i ludzi mediów, którzy w ostatnim roku odeszli na zawsze.

W wieku 93 lat 5 listopada zmarła Irena Dziedzic - dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Od 1956 roku pracowała w TVP. Stworzyła pierwszy talk-show "Tele-Echo", który prowadziła przez 25 lat (do kwietnia 1981 roku.). Od 1983 do 1991 roku prowadziła "Wywiady Ireny Dziedzic".

20 listopada zginął tragicznie Andrzej Gmitruk, znany trener i komentator boksu. Przez lata jako ekspert współpracował z Polsatem, od początku 2018 roku był związany z Telewizją Polską. Miał 67 lat.

W wieku 88 lat 21 listopada zmarł Jan Zagozda - radiowiec, autor audycji muzycznych m.in. „Mijają lata zostają piosenki" i "Słodkie Radio Retro". Z publicznym radiem był związany przez 65 lat.

25 listopada w wieku 48 lat zmarł Piotr Warner, dziennikarz sportowy Radia Opole. Doznał udaru przed wejściem na antenę tuż przed rozpoczęciem meczu Ligi Mistrzów siatkarzy.

W wieku 66 lat zmarł 25 listopada Krzysztof Kopeć, który pracował w „Super Expressie” od początku istnienia gazety. Przez wiele lat był redaktorem technicznym dziennika.

20 grudnia zmarła Zuzanna Łapicka. Przez wiele lat pracowała w Telewizji Polskiej, była związana przede wszystkim z redakcją rozrywki TVP 1. Rozstała się z TVP w 2016 roku. Miała 64 lata.

W wieku 61 lat w nocy z 20 na 21 grudnia zmarła po ciężkiej chorobie Dorota Goliszewska, redaktor naczelna miesięcznika biznesowego „My Company Polska”. W przeszłości była szefową lub wiceszefową redakcji magazynów m.in. „Cash”, „Parkiet”, „Profit”, „Businessman Magazine”, „Manager Magazine”.

24 grudnia zmarł Ryszard Marek Groński - pisarz, dziennikarz i satyryk. W ostatnich latach był felietonistą tygodnika „Polityka”. Miał 79 lat.

W wieku 51 lat 27 grudnia zmarła wieloletnia prezenterka i szefowa redakcji pogody w TVP Agnieszka Dymecka.

3 stycznia zmarł Sławomir Szof, wieloletni publicysta, korespondent i komentator w Polskim Radiu i Telewizji. Miał 85 lat.

W wieku 88 lat 3 stycznia zmarł Zefiryn Jędrzyński, wieloletni redaktor naczelny „Nowości’ i „Gazety Pomorskiej”.

18 stycznia zmarł Janusz Kozioł. Lektor filmowy i spiker radiowy zmagał się z ciężką chorobą. Jego głos można było usłyszeć m.in. w wielu serialach i filmach fabularnych, wśród nich: "Pulp Fiction", "Naga broń", "Blues Brothers", "Drakula" i "W imię ojca". Miał 68 lat.

27 stycznia zmarła Elżbieta Kazibut-Twórz, wieloletnia redaktor naczelna „Dziennika Zachodniego”, sekretarz redakcji i wicenaczelna „Trybuny Śląskiej”.

W wieku 52 lat zmarła Bożena Aksamit, dziennikarka gdańskiego oddziału „Gazety Wyborczej” oraz „Dużego Formatu”. W 2016 roku była nominowana do nagrody Grand Press za wywiad „Nienawiść w puszczy” i cykl reportaży "Zatoka Świń", który napisała wspólnie z Piotrem Głuchowskim. Już po jej śmierci ukazała się ich wspólna książka „Uzurpator”, dotycząca księdza Henryka Jankowskiego.

W wieku 57 lat zmarł Mirosław Koźmin, dziennikarz zajmujący się tematyką kryminalną. Publikował w „Gazecie Krakowskiej”, „Super Expressie” i magazynie „Reporter”.

Nagła choroba była przyczyną śmierci Cezarego Mocka, uczestnika emitowanego w TVP 1 show „Sanatorium miłości”. Miał 67 lat.

W wieku 78 lat zmarł Tadeusz Kraśko, dziennikarz telewizyjny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, ojciec dziennikarza TVN24 Piotra Kraśki.

12 marca zmarł Sebastian Podkościelny, zastępca redaktora naczelnego TVN 24 i redaktor naczelny TVN 24 BiS. Wcześniej pracował m.in. w Informacyjnej Agencji Radiowej, Radiu dla Ciebie i Radiu Plus. Miał 47 lat.

W wieku 76 lat zmarł Bogusław Tworek, wieloletni inżynier i realizator Polskiego Radia.

30 marca warszawski oddział TVP poinformował o śmierci Agnieszki Mieleszkiewicz - wieloletniej reporterki i wydawca Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego TVP3 Warszawa. Miała 47 lat.

8 maja w następstwie przewlekłej choroby zmarł Łukasz Brzezicki, zastępca redaktora naczelnego serwisu Wirtualnemedia.pl. Miał 33 lata.

W wieku 76 lat zmarł Krzysztof Wojciewski, wieloletni fotoreporter tygodnika „Wprost” i magazynu „ITD”.

W wieku 72 lat po ciężkiej chorobie zmarł Maciej Parowski - pisarz, krytyk i wieloletni redaktor naczelny "Nowej Fantastyki”. Publikował m.in. W tygodniku „Razem”, „Życiu Warszawy", „Kulturze", „Polityce", „Na Przełaj" i „Ekranie". W latach 1982-2013 kierował działem literatury polskiej w miesięczniku "Fantastyka" (później przekształconym w "Nową Fantastykę"), a od 1992 roku do 2003 roku był także redaktorem naczelnym pisma. Pełnił ponadto funkcję redaktora naczelnego "Czasu Fantastyki".

8 czerwca zmarł Andrzej Godlewski. W latach 2011-2016 był zastępcą dyrektora TVP 1 ds. audycji publicystycznych i społecznych. Wcześniej kierował działem opinie w ”Polsce” i ”Dzienniku”. W latach 2004-2006 był szefem redakcji publicystyki TVP 1, a w latach 1995-2004 pracował w TVP jako dziennikarz i producent. Miał 49 lat.

W wieku 75 zmarł wieloletni redaktor Polskiego Radia Piotr Sadowski.

29 czerwca zmarł Paweł Luciński, dziennikarz muzyczny Radia Gdańsk, z którym był związany od 1997 roku. Miał 49 lat.

7 lipca zmarła Anna Retmaniak, która była przez ponad 60 lat związana z Polskim Radiem.

22 lipca w wieku 71 lat zmarł Marek Rymuszko - reporter, pisarz, publicysta i scenarzysta. Był założycielem i wieloletnim redaktorem naczelnym miesięcznika „Nieznany Świat".

W wieku 29 lat zginął tragicznie Wojciech Zagaj, reporter, a ostatnio wydawca programów publicystycznych i serwisu internetowego Radia Szczecin.

1 sierpnia zmarł Piotr Nehring, który przez lata kierował działem gospodarczym, a potem zagranicznym "Gazety Wyborczej". Stworzył jej dodatek historyczny "Ale Historia". Chorował na białaczkę. Zmarł w wieku 56 lat.

W wieku 63 lat 2 sierpnia zmarł Ryszard Rogalski, wieloletni fotoreporter tygodnika „Piłka Nożna”.

16 sierpnia w wieku 80 lat zmarł Krzysztof Kamiński, wieloletni fotograf i dziennikarz. Publikował m.in. w „ITD” oraz miesięcznikach „Jazz”, „Litery” i „Morze”. Pracował też m.in.  w Polskiej Agencji Interpress.

W wieku 39 lat zginął tragicznie Piotr Woźniak-Starak, producent filmowy i reklamowy.

W wieku 75 lat zmarł w Krakowie Janusz Zielonacki, dziennikarz telewizyjny, związany z TVP Kraków.

10 października zmarł Stefan Pastuszka, były członek KRRiT. Miał 78 lat.

14 października w wieku 88 lat zmarł grafik i ilustrator Bohdan Butenko, autor komiksów i książek, twórca scenografii dla Kabaretu Starszych Panów, wieloletni współpracownik TVP.

W wieku 99 lat zmarł dziennikarz i pisarz Tadeusz Jabłoński, który posługiwał się pseudonimem Paweł Dzianisz. Pracował w m.in. "Ilustrowanym Kurierze Polskim”, „Dzienniku Wieczornym”, „Głosie Wybrzeża” i „Dzienniku Bałtyckim”.

W wieku 82 lat zmarł dziennikarz sportowy Albert Gochniewski, przez lata związany m.in. z Radiem Gdańsk, „Głosem Wybrzeża” i „Wieczorem Wybrzeża”.

21 października zmarł prof. Waldemar J. Dziak, politolog i specjalista z zakresu problematyki chińskiej i północnokoreańskiej. Oprócz pracy naukowej prowadził też programy i audycje w radiu i telewizji oraz wypowiadał się w mediach jako ekspert od Dalekiego Wschodu i Bałkanów. Miał 67 lat.

W nocy z 27 na 28 października w wypadku samochodowym zginął Wojciech Romański, Dziennikarz i redaktor działu ekonomicznego "Rzeczpospolitej”. W przeszłości był redaktorem naczelnym miesięcznika ”Businessman Magazine”, wicenaczelnym "Bloomberg Businessweek Polska", pracował też m.in. dla tygodnika "Ozon", "Gazety Wyborczej" i serwisu Brd24.pl.  Miał 53 lata.

(PAZ, 31.10.2019)

Pozostałe tematy weekendowe

Od „The Crown” do „Chyłki”. Premiery seriali w listopadzie
Apella lubi ciszę
Dobrosz-Oracz i Długosz o pracy w Sejmie, fakty o "Fakcie"...
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.