Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 25, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje Ryszard Marek Groński - pisarz, dziennikarz i satyryk

Ryszard Marek Groński 12 grudnia opublikował swój ostatni tekst w "Polityce" "Pierwszy kabaret Niepodległej" (fot. WikimediaCommons)

W wieku 79 lat zmarł Ryszard Marek Groński - pisarz, dziennikarz i satyryk, który współpracował m.in. z warszawskim Teatrem Syrena oraz kabaretami: Szpak i Pod Egidą. Ostatnio był stałym felietonistą tygodnika "Polityka".

O śmierci Grońskiego poinformował na swojej stronie internetowej tygodnik "Polityka".

"Jako historyk lekkiej Muzy w Polsce XX w. nie miał sobie równych, był w tej dziedzinie niekwestionowanym autorytetem. Jako autor kabaretowy był niezwykle wszechstronny – monolog, piosenka, skecz, blackout – wszystko to miał w małym palcu" - napisał w osobistym pożegnaniu Daniel Passent.

Ryszard Marek Groński urodził się w 1939 r. w Łańcucie. Z wykształcenia był historykiem. Pracował w teatrach muzycznych Krakowa i Łodzi, w latach 80. był kierownikiem literackim warszawskiego Teatru Syrena, a następnie Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Współpracował z ważnymi kabaretami stolicy: Szpakiem, Wagabundą, Dudkiem i Pod Egidą. Pisał skecze, monologi, piosenki. W Kabarecie Pod Egidą przez jakiś czas sam występował z autorskimi satyrycznymi komentarzami.

Był autorem scenariuszy komedii Janusza Rzeszewskiego - "Lata dwudzieste... Lata trzydzieste..." (1983) oraz "Misja specjalna" (1987), a także szpiegowskiego filmu Czesława i Ewy Petelskich "Kim jest ten człowiek" (1984).

Współpracował z tygodnikami: "Szpilki", "NIE" (tam publikował pod pseudonimem) oraz "Polityka", na łamach której 12 grudnia br. opublikował swój ostatni tekst "Pierwszy kabaret Niepodległej". 

Miał na koncie sztuki teatralne (musical "Machiavelli", komedie "Papkin", "Party", "Won!"), powieść kryminalną "Kropla deszczu na dłoni", a także liczne zbiory wierszy i tekstów satyrycznych dla dzieci i dla dorosłych oraz opracowania z historii kabaretu literackiego w Polsce. 

RAQ, PAP

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.