Dział: PRASA

Dodano: Luty 01, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje Bożena Aksamit, reporterka „Dużego Formatu”

Bożena Aksamit urodziła się w 1966 roku (fot. Albert Zawada/Agencja Gazeta)

Zmarła Bożena Aksamit, wieloletnia dziennikarka gdańskiego oddziału „Gazety Wyborczej” oraz „Dużego Formatu” - poinformował serwis Wyborcza.pl.

Bożena Aksamit urodziła się w 1966 roku. Zanim została dziennikarką, zajmowała się grafiką komputerową. Ukończyła oceanografię fizyczną na Uniwersytecie Gdańskim.

Jej reportaże i wywiady były publikowane w „Dużym Formacie”, Magazynie Świątecznym „Gazety Wyborczej”, „Wysokich Obcasach” i „Wysokich Obcasach Extra”.

W 2016 roku była nominowana do nagrody Grand Press za wywiad „Nienawiść w puszczy” i cykl reportaży "Zatoka Świń", który napisała wspólnie z Piotrem Głuchowskim.

Wraz z nim otrzymała nagrodę MediatoTory w kategorii DetonaTor za śledztwo dotyczące seksualnego wykorzystywania nastolatek w Trójmieście. Wspólnie napisali książkę na ten temat („Zatoka Świń”). Aksamit napisała też m.in. książkę o liniowcu „Batory” („Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku”).

Głośny reportaż „Sekrety Świętej Brygidy” o księdzu Henryku Jankowskim był jednym z jej ostatnich tekstów.

- Nigdy nie odpuszczała. Można powiedzieć, że jedni reporterzy pracują dla pasji, inni dla ciekawości. Ona pisała o tym wielkim wkurzeniu – coś ją wkurzała i musiała do tego dociec. Była ekspansywna w reportażu i w życiu, w takim sensie, że zabierała przestrzeń całą sobą. Do naszego pokoju redakcyjnego reporterzy wchodzą zwykle po cichutku, a Bożenka wpadała z hukiem. Czasami zamykaliśmy się przed tą jej ekspansywnością. To było przeurocze - powiedział Marcin Kącki z "Gazety Wyborczej".

"Polskie dziennikarstwo poniosło gigantyczną stratę" - napisał na Twitterze Bartosz T. Wieliński z "GW".

"Odeszła świetna reporterka" - skomentował Bertold Kittel z TVN.

Katarzyna Włodkowska z "Dużego Formatu": "Koszmarnie zaczął się ten rok. Bożka, do zobaczenia. Pisz dalej".

(PAZ, 01.02.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Luty 01, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jarosław Kaczyński domaga się przeprosin od wydawcy „Gazety Wyborczej”

Nagrana rozmowa dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna

Prezes PiS Jarosław Kaczyński skierował wezwanie przedsądowe do Agory SA, w którym domaga się przeprosin za cykl artykułów poświęconych planom budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna.

„Gazeta Wyborcza" opublikowała we wtorek stenogram nagrania rozmowy m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, która dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna.

W związku z publikacjami na ten temat, prezes PiS domaga się złożenia przez Agorę oświadczenia, w którym wydawca przeprosi za „bezprawne twierdzenia, w tym sugestie oraz relacje z wypowiedzi innych osób, że Jarosław Kaczyński popełnił, względnie mógł popełnić przestępstwa: płatnej protekcji, przekroczenia uprawnień posła w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, oszustwa”.

Ponadto, prezes PiS chce opublikowania przeprosin w dziale „Kraj” w serwisie Wyborcza.pl oraz na łamach "Gazety Wyborczej", za upublicznienie przebiegu rozmów z udziałem Jarosława Kaczyńskiego, „utrwalonych bez jego wiedzy i zgody”.

Prezes PiS chce też publikacji przeprosin na łamach portalu Gazeta.pl w dziale "Wiadomości - Polska" oraz na profilu Gazeta.pl na Twitterze, za zamieszczenie „nieprawdziwej i wprowadzającej w błąd wiadomości, że Jarosław Kaczyński jest podejrzany o popełnienie przestępstwa”

Oświadczenia mają być opublikowane bezpośrednio przy artykułach nt. budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez spółkę Srebrna na portalu wyborcza.pl.

Prezes PiS oczekuje ponadto wpłacenia 30 tys. zł na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie. Wszystkie świadczenia mają zostać spełnione do 7 lutego.

Pierwszą część nagranych rozmów opublikowano we wtorkowej „GW”, w tekstach autorstwa Wojciecha Czuchnowskiego i Iwony Szpali. Na stronie Wyborcza.pl nagranie udostępniono w całości. Dotyczy ono planowanej przez spółkę Srebrna (kontrolowaną przez ludzi PiS) inwestycji – dwóch wieżowców, które miały stanąć na warszawskiej Woli. Oprócz Kaczyńskiego w rozmowach bierze udział m.in. Grzegorz Jacek Tomaszewski – kuzyn prezesa PiS i prezes spółki Forum - oraz Austriak Gerald Birgfellner – deweloper, który dla Srebrnej przygotowywał inwestycję i, według „GW”, nie otrzymał zapłaty.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PAP, PAZ, 01.02.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.