Dział: PRASA

Dodano: Luty 01, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje Bożena Aksamit, reporterka „Dużego Formatu”

Bożena Aksamit urodziła się w 1966 roku (fot. Albert Zawada/Agencja Gazeta)

Zmarła Bożena Aksamit, wieloletnia dziennikarka gdańskiego oddziału „Gazety Wyborczej” oraz „Dużego Formatu” - poinformował serwis Wyborcza.pl.

Bożena Aksamit urodziła się w 1966 roku. Zanim została dziennikarką, zajmowała się grafiką komputerową. Ukończyła oceanografię fizyczną na Uniwersytecie Gdańskim.

Jej reportaże i wywiady były publikowane w „Dużym Formacie”, Magazynie Świątecznym „Gazety Wyborczej”, „Wysokich Obcasach” i „Wysokich Obcasach Extra”.

W 2016 roku była nominowana do nagrody Grand Press za wywiad „Nienawiść w puszczy” i cykl reportaży "Zatoka Świń", który napisała wspólnie z Piotrem Głuchowskim.

Wraz z nim otrzymała nagrodę MediatoTory w kategorii DetonaTor za śledztwo dotyczące seksualnego wykorzystywania nastolatek w Trójmieście. Wspólnie napisali książkę na ten temat („Zatoka Świń”). Aksamit napisała też m.in. książkę o liniowcu „Batory” („Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku”).

Głośny reportaż „Sekrety Świętej Brygidy” o księdzu Henryku Jankowskim był jednym z jej ostatnich tekstów.

- Nigdy nie odpuszczała. Można powiedzieć, że jedni reporterzy pracują dla pasji, inni dla ciekawości. Ona pisała o tym wielkim wkurzeniu – coś ją wkurzała i musiała do tego dociec. Była ekspansywna w reportażu i w życiu, w takim sensie, że zabierała przestrzeń całą sobą. Do naszego pokoju redakcyjnego reporterzy wchodzą zwykle po cichutku, a Bożenka wpadała z hukiem. Czasami zamykaliśmy się przed tą jej ekspansywnością. To było przeurocze - powiedział Marcin Kącki z "Gazety Wyborczej".

"Polskie dziennikarstwo poniosło gigantyczną stratę" - napisał na Twitterze Bartosz T. Wieliński z "GW".

"Odeszła świetna reporterka" - skomentował Bertold Kittel z TVN.

Katarzyna Włodkowska z "Dużego Formatu": "Koszmarnie zaczął się ten rok. Bożka, do zobaczenia. Pisz dalej".

(PAZ, 01.02.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.