Wydanie: PRESS 05-06/2019

Urażony ośmieszony

Głupie sprostowanie może wyrządzić więcej szkód niż zaniechanie prostowania.

Miało się to zdarzyć w 1938 roku, gdy generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski (znany z zamiłowania do zabawy i dobrych trunków) został mianowany ambasadorem RP we Włoszech. Jedno z ówczesnych polskich pism postanowiło dać rysunek, na którym Wieniawa w stroju generała stał mocno odchylony od pionu, a obok krzywo stercząca butelka koniaku oraz krzywa wieża w Pizie. Prewencyjna cenzura zakwestionowała rysunek jeszcze w drukarni, dowodząc, że to obraza żołnierskiego munduru. Wydawca pisma (były to bodajże „Wróble na Dachu”) nadrukował więc Wieniawie frak i numer mógł trafić do kiosków. Niestety nadruk na części nakładu był niestaranny, więc spod fraka wychodził mundur generalski. Wybuchła piekielna awantura, a jej skutkiem było umieszczenie w kolejnym numerze takiego oto rysunku: prosty Wieniawa we fraku, prosto stojąca butelka koniaku i prosta wieża w Pizie. Podpis: „Sprostowanie”.

Ta historyjka opowiadana przed laty przez nieżyjącego już reportera Janusza Roszko przypomina mi się, gdy zbieram materiały do tekstu o kuriozalnych sprostowaniach. Niektóre są śmieszniejsze niż to z generałem Wieniawą.

Jerzy Sadecki

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Kup dostęp poprzez SMS wysyłając treść KOD.PRESS na numer 7355 (koszt 3,69 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Prześlij". Więcej informacji w regulaminie.

Tutaj wpisz kod dostępowy otrzymany bezpośrednio od PRESS. Więcej informacji w regulaminie.

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.