Wydanie: PRESS 05-06/2019

Powrót do macierzy

Radio Zet, które powstało jako Radio Gazeta, po latach wraca do pierwszego współwłaściciela – Agory SA.

Na początku było zaskoczenie – opowiada anonimowo jeden z dziennikarzy Radia Zet. – Byliśmy przekonani, że kupi nas Zbigniew Jakubas. Był w redakcji, rozmawiał z reporterami. Sprawiał wrażenie, jakby już był u siebie. Dla ludzi tu pracujących nic by się nie zmieniło – mówi reporter.

Potem była ulga. – Kamień strachu spadł nam jednak z serca – przyznaje inny pracownik stacji. – Że to Agora, a nie bracia Karnowscy. Gdyby kupiła nas Fratria, Radio Zet w dotychczasowym kształcie przestałoby istnieć. Większość ludzi musiałaby odejść – podkreśla.

– A dziś? Dziś jest niepewność... – dodaje kolejny dziennikarz Zetki. Wszyscy zadają sobie pytanie, co będzie, gdy Agora kupi już większość udziałów Eurozetu. Bo w to, że tak się stanie, w newsroomie Radia Zet nie wątpi nikt.

Komunikat z 20 lutego br. brzmiał, że Agora SA wspólnie z czeską spółką SFS Ventures przejmuje Eurozet. Wydawca „Gazety Wyborczej” obejmie 40 proc. udziałów, a SFS Ventures – 60 proc. Agora podała, że za swoją część zapłaciła 130,8 mln zł i ma opcję nabycia pozostałych udziałów w okresie od roku do trzech lat od zawarcia umowy. Zaznaczyła w komunikacie, że „jako wspólnik mniejszościowy nie będzie mieć wpływu m.in. na działalność operacyjną Eurozetu ani na strategię programową radiostacji”. Będzie mogła natomiast powołać swojego przedstawiciela do rady nadzorczej – i tak się stało. Dzień po transakcji wskazała do rady Grzegorza Kossakowskiego (do 2017 roku w zarządzie spółki, obecnie związany z Heliosem).

Agora była wymieniana wśród chętnych do kupna Eurozetu, choć oficjalnie tego nie potwierdzała. Oprócz niej potencjalnymi nabywcami byli biznesmen Zbigniew Jakubas i Fratria (wydawca tygodnika „Sieci” i wPolsce.pl).

Suma, jaką zapłaciła Agora za swoje udziały, oznacza, że cały Eurozet wyceniono na 327 mln zł. To więcej niż za Eurozet wraz ze stacjami w Czechach, Rumunii i na Słowacji zapłacił należący do Daniela Krˇetínskiego Czech Media Invest francuskiemu koncernowi Lagardère w 2018 roku (73 mln euro).

Grzegorz Sajór, Michał Zabłocki (Czechy)

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Kup dostęp poprzez SMS wysyłając treść KOD.PRESS na numer 7355 (koszt 3,69 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Prześlij". Więcej informacji w regulaminie.

Tutaj wpisz kod dostępowy otrzymany bezpośrednio od PRESS. Więcej informacji w regulaminie.

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.