Wydanie: PRESS 05-06/2019

World Press Photo 2019

Ładne choć brutalne

Rozmowa ze zwycięzcą World Press Photo 2019, autorem Fotoreportażu Roku Pieterem Ten Hoopenem

MARCIN ANTOSIEWICZ: Jako pierwszy autor Fotoreportażu Roku w World Press Photo właściwie już Pan przeszedł do historii.

PIETER TEN HOOPEN: Można tak powiedzieć, chociaż do tej pory tak nie pomyślałem. Na pewno ucieszyłem się, że organizatorzy konkursu wreszcie zdecydowali się wprowadzić kategorię Fotoreportaż Roku.

Powinni byli to zrobić wcześniej?

Zdecydowanie! Media się zmieniły, a co za tym idzie – sposób przekazywania informacji i opowiadania historii. Dzisiaj nie wystarczy już symboliczne zdjęcie, potrzebny jest kontekst.

Zajmuję się fotoreportażem od początku mojej kariery jako fotografa, czyli od 2002 roku. Dla mnie zawsze najważniejsze były historie. Nie jakieś pojedyncze ujęcie, które zrobiłem, tylko cała ich kolekcja. I myślę, że w World Press Photo też w końcu pomyślano, że owszem, Zdjęcie Roku może być bardzo mocne, wybijające się, ale fotoreportaż to inne emocje, inny język, inny stan umysłu. Nowy poziom fotografii.

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.