PGE

SKRZYDLATA ENERGIA

DZIĘKI DZIAŁANIOM PGE NA RZECZ OCHRONY PTAKÓW, W TYM BOCIANÓW I SOKOŁÓW, SĄ ONE BEZPIECZNIEJSZE, A ICH ZWYCZAJE LEPIEJ ZNANE

PGE od dawna dba o ochronę różnych gatunków ptaków. Od lat pracownicy Grupy PGE, poza okresem ochronnym dla bocianów, montują platformy gniazdowe, czyli metalowe konstrukcje, na słupach ponad liniami energetycznymi. Na bieżąco też konserwują bocianie gniazda, porządkując je, remontując i stabilizując, jeśli zachodzi potrzeba – w ub.r. prace te objęły ponad tysiąc platform (spośród blisko 28 tys. zamontowanych przez PGE, głównie na terenie działania białostockiego oddziału PGE Dystrybucja). Oprócz tego na liniach energetycznych instalowane są specjalne odstraszacze, podesty, flagi i kolorowe kule. A gdy mimo to zdarzy się, że dojdzie do kolizji bocianów z infrastrukturą PGE, energetycy pełnią rolę swoistego pogotowia ratunkowego dla tych zwierząt – kilkanaście takich nagłych interwencji miało miejsce w ub.r.

Ponadto PGE zakupiła w ub.r. 700 obrączek: we współpracy z Małopolskim Towarzystwem Ornitologicznym i przy pomocy energetyków zaobrączkowanych zostało 458 bocianich piskląt w 172 gniazdach na obszarze woj. świętokrzyskiego i podkarpackiego. Dzięki temu możliwe będzie poznanie tras ich migracji, miejsca zimowania i lęgów. Informacje te pozwalają ustalić obszary chronione dla bocianów, a tym samym zdiagnozować potencjalne zagrożenia ze strony infrastruktury energetycznej.

Kolejnym gatunkiem otoczonym troską w PGE jest sokół wędrowny. W 2004 roku na terenie Elektrowni Dolna Odra zaobserwowano pierwsze gniazdo sokoła wędrownego, w  którym wykluły się trzy pisklęta. Od tamtej pory PGE otacza opieką także ten gatunek, wspierając jego odnowienie. Współpracuje ze Stowarzyszeniem na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” i monitoruje gniazda, które ptaki z upodobaniem zakładają na kominach elektrociepłowni i elektrowni należących do PGE. Tylko w ub.r. w gniazdach tych wykluło się 18 sokolich piskląt, a w br. 14 (w sumie, od 2004 roku, 116).

Press

Sokoły żyjące w gniazdach na kominach elektrociepłowni w Gdyni, Toruniu i Lublinie można obserwować online na stronie Pgeenergiaciepla.pl. Obserwacja ta cieszy się ogromną popularnością. Co roku ptaki są obrączkowane i w wyniku głosowania internautów otrzymują imiona. Każdy ptak dostaje dwie obrączki: ornitologiczną i obserwacyjną. W przyszłości będą one źródłem informacji na temat miejsca ich lęgu. W Gdyni obrączkowanie ptaków połączone jest z lekcją przyrody dla uczniów szkoły podstawowej.

PGE wykorzystuje do ochrony ptaków także technologię. Obecnie testuje innowacyjny system firmy Bioseco, który ma uniemożliwiać kolizję ptaków z wiatrakami przetwarzającymi energię wiatru na elektryczną. Urządzenie zamontowane na Farmie Wiatrowej Lotnisko, wykorzystując dane z kamer wizyjnych oraz radaru, jest w stanie wykryć latające zwierzęta w odległości nawet 500 m od turbiny; jeśli ptaki znajdą się bliżej niż 300 m od wiatraka, turbina zostanie automatycznie zatrzymana. W październiku ub.r. rozpoczął się kolejny etap projektu – testy w kierunku wykorzystania ostrzegawczej sygnalizacji świetlnej.

Jak pokazały badania przeprowadzone z udziałem ornitologów, rozwiązanie jest skuteczne: wykrywalność lecących żurawi i kani rudej w obrębie 400–500 m od turbiny wiatrowej wyniosła ponad 80 proc. Dzięki aktualizacji systemu wyniki te udało się jeszcze poprawić, zwiększając efektywne zasięgi wykrycia o 100–200 m. Bardzo dobre rezultaty osiągnięto ponadto w przypadku fałszywych wykryć (tzw. false positive rate) – po zakończeniu kalibracji i optymalizacji filtrów ich poziom został zredukowany do 4 proc. 

Działania PGE na rzecz ptaków obejmują również współpracę z organizacjami i stowarzyszeniami ekologicznymi, m.in. ze wspomnianym Stowarzyszeniem na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, Lubelskim Towarzystwem Ornitologicznym i Małopolskim Towarzystwem Ornitologicznym, a także Stowarzyszeniem Szansa dla Bociana, oraz wspieranie projektów naukowo-badawczych realizowanych przez organizacje ornitologiczne i parki narodowe. Ponadto PGE prowadzi działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Press

KONTAKT

Małgorzata Pietkun
wydział CSR
tel. 665 654 020
[email protected]

EFEKT

BLISKO 28 TYS. PLATFORM NA GNIAZDA BOCIANÓW na słupach ponad liniami energetycznymi zamontowała dotychczas i monitoruje PGE

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.