CEMEX

ZBUDOWAĆ WARUNKI DO WŁĄCZENIA

DZIAŁANIA POMOCOWE CEMEXU NA RZECZ UCHODŹCÓW MAJĄ UMOŻLIWIĆ INTEGRACJĘ Z LOKALNYMI SPOŁECZNOŚCIAMI

W sparcie włączania najmłodszych uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy do polskiego systemu edukacji, a także integracja środowisk polskich i ukraińskich w miejscowościach, w których działają zakłady CEMEX Polska, to główne cele projektu realizowanego przez firmę oraz Fundację CEMEX „Budujemy Przyszłość” od początku działań wojennych w Ukrainie.

W pierwszej połowie marca br. Zespół Wpływu Społecznego CEMEX, wychodząc naprzeciw potrzebom, które pojawiły się w lokalnych społecznościach w związku z rozpoczęciem wojny w Ukrainie i migracją zza wschodniej granicy, zaktualizował Plan Zaangażowania Społecznego CEMEX na rok 2022 o działania odpowiadające na te potrzeby. Pierwszym etapem nowego planu było zapewnienie ponad 600 dzieciom z Ukrainy podstawowej wyprawki szkolnej, składającej się z plecaka i piórnika z wyposażeniem. Pomoc przekazana poprzez Fundację CEMEX trafiła do dzieci, które rozpoczęły naukę w polskich szkołach zlokalizowanych w pobliżu głównych zakładów w Chełmie, Rudnikach k. Częstochowy i Jaroszowcu w powiecie olkuskim.

Kolejnym etapem było dostosowanie Regulaminu Konkursu Grantowego Fundacji CEMEX „Fabryka Pomysłów” do najbardziej aktualnych potrzeb pomocowych, zdiagnozowanych w lokalnych społecznościach wokół zakładów CEMEX-u. Zgodnie z tegorocznymi wytycznymi w konkursie wzięły udział wyłącznie projekty organizacji pozarządowych i instytucji edukacyjnych z obszaru edukacji, kultury i sportu, które zawierają elementy wymiany międzykulturowej i działań integracyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży polskiej i ukraińskiej. Na bezpośrednie dofinansowania ww. projektów Fundacja CEMEX przeznaczyła 100 tys. zł. W wyniku rozstrzygnięcia konkursu na początku czerwca br. granty otrzymało 12 instytucji edukacyjnych i organizacji pozarządowych działających w pobliżu zakładów CEMEXu w ośmiu różnych lokalizacjach.

Press

Zaktualizowany Plan Zaangażowania Społecznego CEMEX na 2022 rok zakłada również takie dostosowanie ujętych w nim programów (np. „Lato z CEMEX” i „Zima z CEMEX”), aby umożliwić w nich udział dzieciom i młodzieży ukraińskiej i maksymalnie przyczynić się do integracji i wymiany międzykulturowej w lokalnych społecznościach.

Ponadto firma odpowiada na najpilniejsze potrzeby zgłaszane przez lokalnych partnerów – organizacje pomocowe i jednostki administracji publicznej – finansując zakup artykułów pierwszej potrzeby, takich jak artykuły spożywcze, środki higieniczne, koce i śpiwory, niezbędne uchodźcom przebywającym przede wszystkim w rejonie największego zakładu CEMEXu w Polsce – Cementowni w Chełmie. Dodatkowo w Grupie CEMEX na całym świecie (w tym w Polsce) odbyła się globalna zbiórka pieniężna na rzecz UNHCR – Agencji ONZ ds. Uchodźców – w celu wsparcia osób dotkniętych wojną w Ukrainie. CEMEX podwoił kwotę przekazaną przez swoich pracowników, dzięki czemu na pomoc uchodźcom przekazano prawie 400 tys. zł.

Także pracowniczki i pracownicy firmy i wolontariusze/ki Fundacji CEMEX od początku aktywnie angażują się w ramach wolontariatu pracowniczego w różnego rodzaju akcje pomocowe, w tym bezpośrednio w punktach recepcyjnych, także w czasie pracy – mogą wykorzystać w tym celu jeden dzień roboczy.

Press

KONTAKT

Dominika Sztuka-Arak
koordynatorka ds. wpływu społecznego
tel. 607 490 464
[email protected]

Agnieszka Rutkowska
specjalistka ds. wpływu społecznego
tel. 885 115 936
[email protected]

EFEKT

PRAWIE 400 TYS. ZŁ PRZEKAZANE NA RZECZ UNHCR – Agencji ONZ ds. Uchodźców i 600 wyprawek szkolnych oraz 100 tys. zł na wsparcie organizacji pomocowych to skala pomocy CEMEXu dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.