BNP Paribas

NIE JESTEŚMY OBIJĘTNI

BY POMÓC OBYWATELOM UKRAINY, URUCHOMILIŚMY WIELE DOSTĘPNYCH NARZĘDZI

24lutego br. Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, nieodwracalnie zmieniając tym samym życie milionów Europejczyków. Zarówno Grupa BNP Paribas, jak i Bank BNP Paribas parę dni później rozpoczęły szeroko zakrojone działania pomocowe, które trwają do dziś.

– Nie mogliśmy pozostać obojętni na los naszych sąsiadów uciekających przed wojną, klientów i pracowników Banku BNP Paribas pochodzących z Ukrainy oraz pracowników UKRSIBBANKU, siostrzanego banku w ramach tej samej grupy. To właśnie do nich skierowaliśmy większość naszych działań społecznych. Jednocześnie wsparliśmy finansowo działania organizacji pozarządowych specjalizujących się w tematyce uchodźczej, głównie Fundację Ocalenie, której partnerem strategicznym jesteśmy od 2018 roku, oraz Polskie Forum Migracyjne – mówi Joanna Gajda-Wróblewska, dyrektorka Biura Zaangażowania Społecznego w Banku BNP Paribas i prezeska Fundacji BNP Paribas.

Bank wprowadził procedury, dzięki którym obywatele Ukrainy mogą otwierać konta w oddziałach w dużo prostszy sposób. Wystarczy okazać dowód tożsamości (biometryczny dowód osobisty, paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca), mieć TIN (ukraiński numeru identyfikacji podatkowej) i polski numer telefonu. Bank udostępnił tym osobom również darmowe wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju oraz darmowe wpłaty i wypłaty w oddziałach. Ponadto bank ułatwia wspieranie bliskich z Ukrainy, zwracając wszystkim klientom prowizje za przelewy na ukraińskie konta.

Aby wesprzeć uchodźców z UKRSIBBANKU oraz pracowników Banku BNP Paribas pochodzących z Ukrainy, ośrodek banku w Lesznie oraz 10 innych obiektów w Polsce zaadaptowano na miejsca noclegowe. Pierwsi uchodźcy dotarli do nich już w lutym. Do tej pory schronienie znalazł w nich niemal 1 tys. osób. Bank uruchomił także całodobową infolinię dla pracowników z Ukrainy. Infolinię obsługiwali głównie ukraińscy wolontariusze z banku. Każdy dzwoniący otrzymywał informacje o możliwościach transportu z polsko-ukraińskiej granicy i dostępności miejsc noclegowych. Wszyscy pracownicy Banku BNP Paribas pochodzący z Ukrainy otrzymali dodatkowe trzy dni urlopu oraz wsparcie finansowe, aby pomóc swoim bliskim, którzy pozostali w kraju ogarniętym wojną.

Oprócz przekazywania środków dla Fundacji Ocalenie i Polskiego Forum Migracyjnego Fundacja BNP Paribas powołała specjalny fundusz solidarnościowy na rzecz uchodźców z Ukrainy, na którym zebrano 500 tys. zł. Dzięki wsparciu Grupy BNP Paribas kwota ta została podwojona – 1 mln zł przekazano organizacjom społecznym: Stowarzyszeniu Homo Faber, Fundacji Świętego Mikołaja, Fundacji ANG Nienieodpowiedzialni, Polskiemu Centrum Pomocy Międzynarodowej i Fundacji Splot Społeczny prowadzącej Centrum Integracji Terminal Kultury Gocław. Wszystkie organizacje angażują się w działania pomocowe od pierwszych dni wojny, niosąc osobom uciekającym przed wojną mądrą i długofalową pomoc.

Grupa BNP Paribas także stworzyła fundusz na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy. Rescue & Recover Fund jest zasilany wpłatami od pracowników i klientów banku. I w tym przypadku Grupa BNP Paribas podwoiła zebraną kwotę, przeznaczając na ten cel 10 mln euro. Pomoc finansowa trafiła do Lekarzy bez Granic, Czerwonego Krzyża oraz Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Ponadto pracownicy banku zaangażowali się w szereg oddolnych inicjatyw. Mogli wziąć udział w akcji Wolontariat #RazemdlaUkrainy koordynowanej przez Fundację BNP Paribas: 37 zgłoszonych przez nich projektów pomocowych otrzymało do 4 tys. zł dofinansowania.

Swoim klientom bank ułatwia wspieranie Ukraińców dzięki udostępnionej funkcjonalności szybkich przelewów (z konta w Banku BNP Paribas lub poprzez Blik) na fundusz solidarnościowy i możliwości łatwego przekazywania pieniędzy z programu Mam Bonus.

Press

KONTAKT

Joanna Gajda-Wróblewska,
dyrektorka Biura Zaangażowania Społecznego w Banku BNP Paribas i prezeska Fundacji BNP Paribas
[email protected]
tel. 785 800 773

EFEKT

PONAD 3 MLN ZŁ PRZEKAZAŁY Fundacja i Grupa BNP Paribas organizacjom pozarządowym wspierającym uchodźców z Ukrainy

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.