Carlsberg Polska

PROMUJEMY TRZEŹWE MYŚLENIE

ZERO NIEODPOWIEDZIALNEJ KONSUMPCJI ALKOHOLU TO CEL, KTÓRY CARLSBERG POLSKA CHCE OSIĄGNĄĆ M.IN. DZIĘKI DZIAŁANIOM EDUKACYJNYM

W czerwcu rozpoczęła się szósta edycja ogólnopolskiego programu „Trzeźwo myślę”, za pomocą którego Carlsberg Polska stara się edukować Polaków w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Poprzednia, zrealizowana w ub.r., dotarła do ok. 3 mln osób.

Program został uruchomiony w 2017 roku w ramach realizacji celu „Zero nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu” strategii zrównoważonego rozwoju Grupy Carlsberg. „Trzeźwo myślę” przedstawia pozytywne wzorce zachowań w kontekście konsumpcji alkoholu, aby zachęcić konsumentów do ich naśladowania w życiu. Robi to jednak tak, by unikać moralizatorstwa i nudnych przekazów. Ponadto przypomina, że podejmowane przez nas decyzje mają również wpływ na nasze otoczenie. Podkreśla, że alkoholu w żadnej ilości nie powinny spożywać osoby niepełnoletnie, kobiety w ciąży, osoby opiekujące się małoletnimi oraz kierowcy.

Piąta edycja programu realizowana w 2021 roku w lekki, momentami humorystyczny sposób promowała przykłady zachowań świadczących o dojrzałym podejściu do alkoholu. Wykorzystano w niej rysunki Marty Frej, która przyłączyła się do projektu i zwizualizowała różne sytuacje z życia, wymagające zachowania „trzeźwego” myślenia w kontekście konsumpcji alkoholu, np. podczas opiekowania się dziećmi czy prowadzenia samochodu. Nowoczesne, wymowne rysunki z trafnymi dialogami promowały przekazy programu w mediach i internecie, a w mediach społecznościowych wywołały liczne dyskusje. Były one dowodem, że temat odpowiedzialnego podejścia do alkoholu jest ważny, a niestety nadal istnieje wiele mitów związanych ze spożywaniem alkoholu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży.

Drugą ambasadorką piątej edycji programu była Agnieszka Jędrzejek, organizatorka wypraw rowerowych, która w oparciu o wieloletnią praktykę udzielała wskazówek, jak bezpiecznie poruszać się rowerem. Rower to ważny temat – jak pokazało przeprowadzone w maju ub.r. przez Biostat, na zlecenie Carlsberg Polska, badanie opinii publicznej, w ciągu roku 25 proc. ankietowanych Polaków korzystało z niego mimo tego, że byli pod wpływem alkoholu. Tymczasem jazda na rowerze w stanie nietrzeźwości jest równie niebezpieczna, co prowadzenie pojazdów mechanicznych – alkohol obniża koncentrację i równowagę oraz wydłuża czas reakcji. Na podstawie wyników badania powstały edukacyjne infografiki oraz publikacje poradnikowe. – Zależało nam, aby mówić o odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu przystępnie, bez straszenia. Dając dobry przykład podany w atrakcyjny sposób, systematycznie budujemy kulturę odpowiedzialnego podejścia do alkoholu – podsumowuje Małgorzata Wąsik, koordynator 5. edycji programu „Trzeźwo myślę”.

W czasie ubiegłorocznej edycji programu posty opublikowane w mediach społecznościowych skomentowano 2 tys. razy, odnotowano też 92 tys. udostępnień. Kierowcom zaś rozdano 4 tys. zapachów samochodowych „Kocham życie – trzeźwo myślę”.

Trwająca właśnie szósta edycja programu realizowana jest pod hasłem „Trzeźwo myślę za kółkiem”. W  mediach społecznościowych opublikowane są ciekawe filmy, w których tegoroczni ambasadorzy opowiadają o trzeźwym myśleniu z perspektywy kierowcy, pasażera, ratownika medycznego i egzaminatora ruchu drogowego. Działania potrwają do końca wakacji.

Press

KONTAKT

Teresa Aldea
kierownik ds. zrównoważonego rozwoju
tel. 603 883 404
[email protected]

EFEKT

3 MLN ZASIĘGU to rezultat ubiegłorocznej edycji „Trzeźwo myślę” w mediach społecznościowych

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.