Wydanie: PRESS 11-12/2019

Fakty o "Fakcie"

Z „Faktu” w ciągu kilku miesięcy odeszło ok. 20 dziennikarzy. Na osłabieniu działu politycznego największego dziennika w kraju zyskują politycy, zwłaszcza partii rządzącej.

Przed konwencją programową Lewicy dziennikarz polityczny „Faktu” Dariusz Grzędziński dowiedział się, że wiodącym tematem będzie ochrona zdrowia, a politycy zaproponują leki na receptę po 5 zł. – Dla naszego czytelnika to mocny news, nawet jedynkowy – opowiada Grzędziński. Napisał o tym do piątkowego wydania, ale tekst nie ujrzał światła dziennego. – W piątek nie usłyszałem wyjaśnienia, dlaczego tak się stało, choć w czwartek wieczorem artykuł wciąż figurował w wydaniu na kolejny dzień – relacjonuje Grzędziński.

Także inny jego news – o Filipie Rdesińskim, który odszedł z Polskiej Fundacji Narodowej – nie trafił do gazety. – Z dobrego źródła w PiS dowiedzieliśmy się, że prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska miała mu obiecać nową, dobrą posadę. Tekst powstał, ale nie został opublikowany – opowiada Dariusz Grzędziński. – Powodem był podobno brak potwierdzenia naszych ustaleń przez prezes TK. Gdybyśmy postępowali według tej zasady, nie mielibyśmy większości tekstów politycznych – dodaje.

Dariusz Grzędziński jest kolejnym dziennikarzem, który pożegnał się z redakcją „Faktu”, odkąd w połowie stycznia tabloidem – i największym dziennikiem w Polsce – kieruje Katarzyna Kozłowska.

– W wydawnictwie narasta przekonanie, że jest kłopot z tym, co dzieje się w „Fakcie”, zwłaszcza z działem politycznym – mówi dziennikarz innego medium RASP. – Wielu Katarzynę Kozłowską jako naczelną uważa za błąd, ale prezes RASP, Mark Dekan, nie może się przyznać, że dokonał złego wyboru – mówi były menedżer Springera.

Biuro prasowe RASP na nasze pytania dotyczące „Faktu” i jego naczelnej odpowiadać nie chciało. Sama Katarzyna Kozłowska stwierdza: – Moim zadaniem jest dbanie o DNA „Faktu”. Mam swoją bardzo konkretną wizję, a „Fakt” to dziś nie tylko gazeta drukowana, ale też całodobowy portal Fakt24 i silne social media. Jeśli uwzględnić czytelników Fakt24 i użytkowników na przykład naszego profilu na Facebooku, „Faktu” jeszcze nigdy w historii nie czytało tak wiele osób.

Maciej Kozielski

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Kup dostęp poprzez SMS wysyłając treść KOD.PRESS na numer 7355 (koszt 3,69 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Prześlij". Więcej informacji w regulaminie.

Tutaj wpisz kod dostępowy otrzymany bezpośrednio od PRESS. Więcej informacji w regulaminie.

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.