Wydanie: PRESS 09-10/2019

Niewygodny zawód: dziennikarz

Wałerij Makiejew pamięta, że przed południem 4 maja br. szedł właśnie zrobić drobne zakupy na bazar w centrum Czerkas. To 280-tysięczne miasto na środkowej Ukrainie, 150 km na południowy wschód od Kijowa. Jak to w sobotnie przedpołudnie, ruch na bazarze był spory.

Wtedy zadzwoniła znajoma Makiejewa z informacją, że robiący materiał dla jego projektu medialnego „72 godziny” dziennikarz Wadym Komarow trafił do szpitala.

Godzinę wcześniej Komarow też był na bazarze, a potem udał się w stronę pobliskiego komisariatu policji, by pozyskać ostatni dokument potrzebny mu do śledztwa. Tuż przed wyjściem na bazar skończył pisać post na Facebooka, który miał zapowiedzieć jego materiał śledczy wyemitowany w internecie i w lokalnych telewizjach o defraudacji pieniędzy przez miejscowych urzędników przy budowie kompleksu sportowego. Pozstało tylko nacisnąć „opublikuj”. Dzień wcześniej mówił Makiejewowi, że jest umówiony z jednym z policjantów. W zamian za butelkę whisky tamten miał mu dać dokument uwiarygadniający materiał śledczy. Następnego dnia Komarow miał wyjechać z żoną na wakacje do Egiptu.

Na komisariat jednak nie dotarł. Wysoki, ubrany na czarno mężczyzna napadł na niego, trzykrotnie uderzając w głowę tępym metalowym przedmiotem, prawdopodobnie młotkiem. Komarow trafił do szpitala z otwartym urazowym uszkodzeniem mózgu. Lekarze natychmiast przeprowadzili skomplikowaną operację, po której pacjent zapadł w śpiączkę.

– Neurochirurg powiedział mi, że nie widzi szans, by z tego wyszedł – wspomina Makiejew.

Komarow był w śpiączce przez 46 dni, zmarł 20 czerwca.

Paweł Pieniążek

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Kup dostęp poprzez SMS wysyłając treść KOD.PRESS na numer 7355 (koszt 3,69 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Prześlij". Więcej informacji w regulaminie.

Tu wpisz kod jeśli dostałeś go mailem kupując dostęp w redakcji „Press”. Więcej informacji w regulaminie.

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.