Wydanie: PRESS 09-10/2018

Strzeż się fejków

W wielu krajach redakcje łączą siły w walce z fake newsami. W Polsce każda działa na własną rękę.

Latem kilka serwisów internetowych – m.in. Buzz.gazeta.pl, Rmf.fm, Se.pl – podało za stroną Thereisnews.com informację o tym, że podczas mszy w Hiszpanii ksiądz puścił bąka, a swoją reakcję tłumaczył objawieniem. Tylko że Thereisnews.com publikuje fikcyjne informacje i tak je oznacza. Gdy sprawa wyszła na jaw, serwisy usunęły „newsa”. Głośny był też przypadek Polskiej Agencji Prasowej, która opublikowała depeszę, powołując się na fałszywy tweet, z którego wynikało, że premier Mateusz Morawiecki poparł Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Albo ten, gdy Onet.pl i Telewizjarepublika.pl opublikowały informację na podstawie wpisu z fikcyjnego konta na Twitterze, że zmarł emerytowany papież Benedykt XVI.

A prawdziwy zalew fake newsów dopiero przed nami – czemu sprzyjać będą zbliżające się wybory samorządowe, do Parlamentu Europejskiego oraz do Sejmu i Senatu.

Czy polskie media są na to przygotowane?

Paweł Pązik

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.