Wydanie: PRESS 09-10/2018

Strzeż się fejków

W wielu krajach redakcje łączą siły w walce z fake newsami. W Polsce każda działa na własną rękę.

Latem kilka serwisów internetowych – m.in. Buzz.gazeta.pl, Rmf.fm, Se.pl – podało za stroną Thereisnews.com informację o tym, że podczas mszy w Hiszpanii ksiądz puścił bąka, a swoją reakcję tłumaczył objawieniem. Tylko że Thereisnews.com publikuje fikcyjne informacje i tak je oznacza. Gdy sprawa wyszła na jaw, serwisy usunęły „newsa”. Głośny był też przypadek Polskiej Agencji Prasowej, która opublikowała depeszę, powołując się na fałszywy tweet, z którego wynikało, że premier Mateusz Morawiecki poparł Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Albo ten, gdy Onet.pl i Telewizjarepublika.pl opublikowały informację na podstawie wpisu z fikcyjnego konta na Twitterze, że zmarł emerytowany papież Benedykt XVI.

A prawdziwy zalew fake newsów dopiero przed nami – czemu sprzyjać będą zbliżające się wybory samorządowe, do Parlamentu Europejskiego oraz do Sejmu i Senatu.

Czy polskie media są na to przygotowane?

Paweł Pązik

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Kup dostęp poprzez SMS wysyłając treść KOD.PRESS na numer 7355 (koszt 3,69 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Prześlij". Więcej informacji w regulaminie.

Tutaj wpisz kod dostępowy otrzymany bezpośrednio od PRESS. Więcej informacji w regulaminie.

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.