Wydanie: PRESS 09-10/2018

Dziennikarski majdan

Ukraina walczy z rosyjskimi fejkami za pomocą metod dziennikarskich. Choć niezupełnie.

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda podobnie jak w zwykłym telewizyjnym serwisie informacyjnym: czołówka, potem prezenterka wita się z widzami, za nią świecą na niebiesko monitory. Tylko że w tym cotygodniowym materiale wideo ukraińskiego serwisu Stopfake.org zamiast informacji z kraju i ze świata podaje się przykłady rosyjskich fałszerstw, kłamstw i manipulacji na temat Ukrainy. Serwis ma 13 wersji językowych. Od marca 2014 roku opublikowano w nim już ponad 2 tys. materiałów.

Stopfake.org uruchomili ludzie, którzy mieli dość kłamstw na temat swojego kraju serwowanych przez media państwa, które zaanektowało część terytorium Ukrainy i rozpętało wojnę na Donbasie.

– Od pierwszych dni kierowała nami chęć dotarcia do ludzi w Rosji i na Ukrainie z prawdziwymi informacjami. Wtedy wydawało się jeszcze, że będzie można dotrzeć z prawdą do ludzi na Donbasie i zapobiec powtórce tego, co wydarzyło się na Krymie. I chociaż nie udało się nam powstrzymać wojny na Donbasie, chęć mówienia ludziom prawdy w nas została. To jest konieczne u dziennikarza, inaczej nie ma czego szukać w tym zawodzie – stwierdza Tetjana Matyczak, redaktorka, która pracowała w Stopfake.org do listopada 2015 roku.

Jednak dziennikarstwo w Stopfake.org jest specyficzne. Jeżeli to dziennikarstwo.

Mariusz Kowalczyk

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Kup dostęp poprzez SMS wysyłając treść KOD.PRESS na numer 7355 (koszt 3,69 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Prześlij". Więcej informacji w regulaminie.

Tutaj wpisz kod dostępowy otrzymany bezpośrednio od PRESS. Więcej informacji w regulaminie.

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.