Wydanie: PRESS 09-10/2018

Kasa za jakość

Po latach płacenia youtuberom za liczbę widzów YouTube zmienia politykę – liczy się jakość widza i materiału. Nie wszystkich to cieszy.

Wczesnym popołudniem do głównej siedziby YouTube w kalifornijskim mieście San Bruno wchodzi kobieta w średnim wieku. Jest 3 kwietnia 2018 roku. Na patio, gdzie pracownicy akurat jedzą lunch, wyciąga z torebki pistolet i otwiera ogień. Rani trzy osoby. Kilkanaście minut później zostaje zastrzelona przez policję.

Napastniczkę szybko udaje się zidentyfikować. To 39-letnia Nasim Aghdam, youtuberka, która walczyła o prawa zwierząt, promowała fitness i zdrowy styl życia. Ale przez ostatnie miesiące także namiętnie krytykowała serwis. „YouTube zniszczył mi życie. Tu nikt nie ma równej szansy na wzrost oraz rozwój” – gardłowała. Powód? Wprowadzone przez serwis zmiany w monetyzacji treści. A mówiąc prościej: zaostrzenie kryteriów dla tych, którzy chcieliby na własnym kanale zarabiać.

Łukasz Zalesiński

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Kup dostęp poprzez SMS wysyłając treść KOD.PRESS na numer 7355 (koszt 3,69 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Prześlij". Więcej informacji w regulaminie.

Tutaj wpisz kod dostępowy otrzymany bezpośrednio od PRESS. Więcej informacji w regulaminie.

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.