Wydanie: PRESS 09-10/2020

Republika banasiowa

Większą wolność działania mają media na Madagaskarze, a nawet Papui Nowej Gwinei niż w Polsce. Dlaczego upadliśmy tak nisko?

W Światowym Rankingu Wolności Mediów pięć lat temu Polska była na 18. miejscu na ponad 180 państw – najwyżej w historii. Od czasu przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość co roku spadamy, obecnie na 62. pozycję.

Wyprzedza nas już ponad 20 krajów Afryki (np. Niger, Senegal, Namibia, Burkina Faso), a nawet egzotyczne republiki wyspiarskie. Jak to możliwe?

ZARZUT 1:
TOTALNE UPARTYJNIENIE MEDIÓW PUBLICZNYCH

Najwięcej straciliśmy (z 18. na 47. miejsce) między 2015 a 2016 rokiem. Gdy publikowano wyniki w maju 2016 roku, już od prawie pięciu miesięcy Telewizją Polską zarządzał Jacek Kurski – ważny polityk Zjednoczonej Prawicy, kiedyś spin doktor PiS i autor słów „ciemny lud to kupi”. W tym czasie liczba dziennikarzy i redaktorów usuniętych z publicznej telewizji i radia przekroczyła dwie setki.

– To, co robi TVP od tego czasu, nie ma nic wspólnego z obiektywizmem – twierdzi prof. Krystyna Doktorowicz, medioznawczyni z Uniwersytetu Śląskiego.

Piotr Stasiński, do niedawna wicenaczelny „Gazety Wyborczej”: – Media publiczne są obecnie skrajnie upolitycznione.

Krzysztof Boczek

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.