Wydanie: PRESS 09-10/2020

Fake newsy w oczach dziennikarzy

Teorie spiskowe o powiązaniu technologii 5G z rozwojem koronawirusa zalały sieć w okresie pandemii. Jak wynika z naszego badania, właśnie fałszywe informacje na temat zdrowia – obok polityki – występują najczęściej

W okresie pandemii COVID-19 lawinowo wzrosła liczba fake newsów i teorii spiskowych. Jedne z najczęstszych, a przy okazji najgroźniejszych dotyczą zdrowia, w tym zaprzeczaniu istnieniu koronawirusa.

PressInstitute w dniach 17 lipca – 2 sierpnia 2020 roku przepytał w ankiecie online profesjonalnych dziennikarzy z mediów ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych o to, gdzie się stykają, jak rozpoznają i jak walczą z fake newsami (nieprawdziwymi informacjami udającymi prawdziwe, rozpowszechnianymi w celu dezinformacji i/lub uzyskania korzyści). Ankietowani byli niemal jednomyślni, że fake newsy są problemem w Polsce – uważa tak aż 92 proc. z nich, a niemalże połowa (46 proc.) wskazała odpowiedź „zdecydowanie tak”.

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.