Wydanie: PRESS 09-10/2022

Co się komu należy

Premie finansowe w reklamie: kto dostaje, w jakim trybie, kto decyduje o podziale?

W sieciowych agencjach reklamowych system bonusów jest zwykle precyzyjnie określony przez holding, choć nie zawsze jest realizowany sztywno i bez odstępstw. W agencjach lokalnych jest więcej swobody, generalnie jednak wybór jest prosty: po równo lub według zasług, czyli osobistego wkładu w sukces firmy. Niektóre firmy łączą te systemy.

RAZ DO ROKU

W wielu agencjach sieciowych oficjalny system bonusowania to tzw. profit sharig, czyli premia finansowa, przyznawana menedżerom firm w zależności od spełnienia wskaźników wzrostu i rentowności. Objęte tą premią są osoby z managementu, które miały wpływ na wynik firmy w danym roku. Zwykle do podziału między menedżerów jest od 10 do 20 proc. wypracowanego zysku. Premia przyznawana jest raz w roku, po zamknięciu i zaakceptowaniu wyników przez sieć. Także sieć musi wyrazić zgodę na proponowane przez lokalny oddział premie dla poszczególnych osób. Wypłacane są one po zakończeniu roku finansowego (marzec–maj, w zależności od sieci). Taki system premiowania menedżerów istnieje np. w agencjach należących do Omnicomu (np. DDB) czy WPP (np. Ogilvy).

Agata Małkowska-Szozda

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.