Wydanie: PRESS 05-06/2021

Wywiad jest dla mnie

Tomasza Kwaśniewskiego, reportera „Dużego Formatu” „Gazety Wyborczej”, autora głośnego wywiadu z szefem PO Borysem Budką, wysłuchała Natalia Syrzycka-Mlicka

Natalia Syrzycka-Mlicka: Po Pana wywiadzie z szefem Platformy Obywatelskiej Borysem Budką w „Gazecie Wyborczej”, w którym mówił o swojej bezradności w polityce, zadzwonił do Pana naczelny „Press” z pytaniem, czy ten wywiad był autoryzowany, bo jest nieprawdopodobne, by jakikolwiek polityk tak szczerze przyznał się do braku skuteczności.

Tomasz Kwaśniewski: Potwierdziłem fakt autoryzacji. Po czym Andrzej Skworz zapytał, czy mogę opowiedzieć „Pressowi” o tym, co robię, że ludzie mówią mi takie rzeczy, bo z pewnością mam na to jakiś sposób. Odpowiedziałam, że po to się chyba idzie na wywiad, żeby uzyskać szczere odpowiedzi. A to, że czasem się udaje, jest kwestią szczęścia, ewentualnie mojego niefrasobliwego wyglądu czy dobrodusznego, żeby nie powiedzieć naiwnego sposobu bycia, który powoduje, że ludziom czasem zwyczajnie nie chce się mnie oszukiwać.

Andrzej Skworz chyba mi nie uwierzył, czego dowodem jest to, że pani tu ze mną siedzi i próbuje wydobyć moją rzekomą tajemnicę.

I wydobyłam. Oto 10 sposobów na udany wywiad według Tomasza K.

1. WYKORZYSTAJ ODPOWIEDNI MOMENT

Skoro Borys Budka, przewodniczący PO, mówi, że jest za uczciwością w polityce, to mój z nim wywiad („Sorry, ale nie jestem rewolucjonistą. Wygramy wybory przy urnach”, „GW”, 19 marca 2021 roku) był najlepszym tego wyrazem. Mam wrażenie, że rzeczywiście był wobec czytelnika i mnie jako rozmówcy uczciwy. Pewnie przychodząc do niego na rozmowę, trafiłem akurat na moment, w którym po prostu miał już dość kluczenia, zwyczajnie mu się ulało. I to jest sekret wielu dobrych rozmów – dziennikarz trafia na moment, w którym rozmówca ma potrzebę powiedzieć prawdę. Szczerze i otwarcie.

Tomasz Kwaśniewski

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.