Wydanie: PRESS 05-06/2021

Foxyfikacja brytyjskich informacji

Nowe prawicowe stacje newsowe chcą trafiać do widzów, którzy czują się pomijani przez cztery główne kanały w Wielkiej Brytanii

Od ponad 30 lat nie było takiego wydarzenia na rynku telewizyjnym w Wielkiej Brytanii. Na arenę wchodzi nowy gracz i mimo że nie nadał jeszcze ani sekundy, już budzi spore kontrowersje. Mowa o GB News, pierwszej od 1989 roku nowej brytyjskiej telewizji informacyjnej. Jeśli dodamy, że kanał ma mieć charakter prawicowy, tożsamościowy i w dodatku jego twarzą jest do niedawna czołowy dziennikarz BBC, to robi się naprawdę ciekawie.

GB News będzie próbowało znaleźć swoje miejsce na rynku zdominowanym przez cztery główne stacje: publiczne BBC i Channel 4 oraz prywatne ITV i najmłodsze Sky. Oczekiwania są spore – głównie ze względu na charakter nowej stacji i ludzi za nią stojących.

Pisząc o GB News, nie da się nie wspomnieć o Andrew Neilu. Mimo że Neil to dziennikarz kojarzony z prawicą, to jeszcze do niedawna był jednym z czołowych prezenterów BBC, gdzie spędził 25 lat. Ceniony szczególnie za swoje wywiady (rozdawał razy wszystkim gościom, niezależnie od opcji politycznej), których udzielił mu lider każdej znaczącej partii politycznej przed ostatnimi wyborami do parlamentu; z wyjątkiem Borisa Johnsona, który jak ognia unikał konfrontacji z Neilem. Ostatnim występem szkockiego dziennikarza na antenie BBC był wieczór wyborczy w związku z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych, którego Neil był współprowadzącym. Kto zna go wyłącznie z BBC, mógł nie wiedzieć, że politycznie Neil stoi raczej po prawej stronie. Jest prezesem zarządu centroprawicowego, najstarszego nieprzerwanie publikowanego brytyjskiego tygodnika „The Spectator”. Swego czasu był pupilem australijskiego magnata medialnego Ruperta Murdocha – i redaktorem naczelnym jego tygodnika „The Sunday Times”. To jego też Murdoch poprosił o nadzorowanie startu telewizji Sky. Jest więc to drugi poważny kanał informacyjny, w którego powstawanie jest zaangażowany. Został prezesem zarządu, będzie też prezenterem jednego z flagowych programów.

Artur Osiński, Londyn

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.