Wydanie: PRESS 05-06/2021

Stachanowcy propagandy

Poeta, partner biznesowy sojusznika dyktatora Asada, radny PiS i sznurek prorządowych propagandystów – to stali komentatorzy "Wiadomości" TVP. Wynagradzani za komentowanie po linii partii.

Twitterowicz o pseudonimie FlasH, autor strony Ekspercitvpis.info, ponad dwa lata temu napisał program, który analizuje „Wiadomości” TVP. System robi zrzut ekranu co 7/10 sekundy, zbierając od 1,5 do 1,8 tys. screenów z każdego wydania. Program to analizuje, wyszukując podobne sceny, nazwiska itd. W lutym br. FlasH opublikował raport za rok 2020 – 20 najpopularniejszych ekspertów wystąpiło aż 1484 razy w głównym wydaniu „Wiadomości”. Tylko 15 wydań programu obyło się bez któregokolwiek z nich. Czasem komentatorzy z listy Top 20 występują po kilkanaście razy w jednym wydaniu.

Rekordy popularności bili: Adrian Stankowski (146 razy), Artur Wróblewski (132), Tomasz Sakiewicz (130), Miłosz Manasterski (129), Michał Karnowski (96), Karol Gac (92), Wojciech Wybranowski (88), Jacek Karnowski (87), Mieczysław Ryba (77) i Jakub Maciejewski (66). Ci najbardziej rozchwytywani wypowiadają się czasem nawet w dwóch materiałach jednego wydania.

Miłosz Manasterski tłumaczy, że TVP powtarza wypowiedzi, więc jego popularność może być tylko wrażeniem. Lider rankingu Adrian Stankowski wyjaśnia, że nie występuje bardzo często w „Wiadomościach”, bo w TVP Info jest... częściej. FlasH potwierdza: – Zestawienia nie obejmują TVP Info, a tam dyżurni komentatorzy wypowiadają się znacznie częściej.

NA KAŻDY TEMAT

– Znikają, gdy nie można lub nie wypada nic złego powiedzieć o przeciwniku, na przykład w czasie ciszy wyborczej i w święta. Do wzmożenia ich aktywności dochodzi zaś podczas kolejnych afer Prawa i Sprawiedliwości, które trzeba przykryć, lub gdy zbliżają się wybory – zauważa autor Ekspercitvpis.info.

W połowie ub.r. Maciej Budzich z portalu Mediafun.pl, specjalista od marketingu w internecie, po analizie wydań „Wiadomości” zauważył, że niemal w każdym programie pojawia się trójka tych samych ekspertów: Manasterski, Stankowski i Wróblewski. Podobne wnioski wynikały z analizy Press-Service Monitoring Mediów. W trakcie kampanii wyborczej – od 5 maja do 11 lipca – występowali oni w 68 głównych wydaniach „Wiadomości”, w sumie 114 razy. Chwaląc rząd i prezydenta Dudę i atakując jego przeciwnika Rafała Trzaskowskiego oraz opozycję. Zgodnie z linią propagandową „Wiadomości” i obowiązującym w PiS przekazem dnia.

„Nie ma praktycznie tematu, którego eksperci nie mogliby skomentować. Zastanawiam się, czy kiedykolwiek zdarzyło im się odmówić wypowiedzi” – pisze Budzich.

Krzysztof Boczek

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.