Wydanie: PRESS 03-04/2018

Przystawka '15

Paweł Kukiz, muzyk, który w 2015 roku chciał zmienić w Polsce ustrój, tuż po wygranych wyborach deklarował, że „z żadną partią nie wejdzie w trwałą koalicję w parlamencie”. Skończyło się na tym, że został przystawką PiS. Ale dziennikarze jakoś mu tego nie wypominają

Kukiz ma naturę rockendrollowca i próbuje walczyć o własną tożsamość, choć polityka w jego wykonaniu jest strasznie nieporadna. Zdarza się, że używa mocnych słów i oburza się, gdy w kierunku jego partii padają jakieś zarzuty o sympatie prawicowe, ale finalnie i tak głosuje, jak chce Jarosław Kaczyński – mówi dr Mirosław Oczkoś, ekspert ds. marketingu politycznego i wizerunku. Sondaż ze stycznia br. wskazuje jednak, że strategia Kukiza jest skuteczna: na ruch Kukiz’15 zagłosowałoby 9,4 proc. badanych (sondaż pracowni Estymator z 25 stycznia na zlecenie portalu Dorzeczy.pl).

14 września 2016 roku Paweł Kukiz na zaproszenie Moniki Olejnik pojawia się w siedzibie telewizji TVN przy ul. Wiertniczej w Warszawie. Kiedy prowadząca „Kropkę nad i” pyta go o decyzję prokuratury, która zarządziła ekshumację grobów wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej i proponuje, żeby ten zaapelował do Jarosława Kaczyńskiego o zmianę tego postanowienia, Kukiz ulega emocjom. „W partiokracji głos człowieka z opozycji nie ma najmniejszego znaczenia. Podkreślam, z opozycji, bo wasi redaktorzy w rodzaju pana Knapika [Maciej Knapik, dziennikarz TVN – dop. red.] sugerują czy wręcz mówią wprost, że Kukiz’15 jest w koalicji z PiS”, po czym dodał, że „nie czuje się w opozycji względem PiS, tylko jest w opozycji”, wymieniając, że nie dał wotum zaufania rządowi Beaty Szydło, głosował przeciwko budżetowi, ustawie o policji, ustawie o prokuraturze, Radzie Mediów Narodowych i sprzedaży detalicznej.

Problem w tym, że jego klub poparł wówczas osiem flagowych projektów PiS (w odróżnieniu od Platformy Obywatelskiej, która poparła trzy z nich, czy Nowoczesnej – jeden). Posłowie Kukiz’15 zagłosowali za ustawą o systemie oświaty (która m.in. wprowadziła obowiązek szkolny dla siedmiolatków), podatkiem bankowym, obniżką CIT, poszerzeniem kompetencji szefa IPN, wzmocnieniem Ministerstwa Rozwoju, poparto także możliwość uchylania immunitetu RPO lub szefowi NIK oraz wprowadzenie rejestru przestępców seksualnych. Choć Kukiz emocjonalnie reagował na sugestie dziennikarzy o jego sympatii do partii rządzącej, to jednak sam się na to naraził, kiedy tuż po wygranych wyborach spotykał się z Jarosławem Kaczyńskim.

Piotr Zieliński

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Kup dostęp poprzez SMS wysyłając treść KOD.PRESS na numer 7255 (koszt 2,46 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Prześlij". Więcej informacji w regulaminie.

Tutaj wpisz kod dostępowy otrzymany bezpośrednio od PRESS. Więcej informacji w regulaminie.

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.