Wydanie: PRESS 03-04/2018

Szwajcarskie laboratorium

W styczniu ruszył kanał telewizyjny CNNMoney Switzerland. Dla Teda Turnera to najważniejszy projekt od czasu powstania CNN w 1980 roku. Od jego sukcesu zależy los kolejnych narodowych edycji

Nowej, nadającej po angielsku telewizji będzie trudno zaistnieć w Szwajcarii. Chyba że dojdzie tam do medialnej rewolucji, która wisi w powietrzu. Szwajcarzy szukają bowiem nowego modelu dla mediów, a CNN – nowego modelu na biznes. Może uda im się to połączyć.

Prywatne telewizje w 8,5-milionowej Szwajcarii nie odniosły sukcesu. Rynek tam jest bardzo mały i podzielony na trzy główne regiony językowe: niemiecki (ponad 5 mln odbiorców), francuski (ok. 2 mln) i włoski (ok. 700 tys.). W latach dwutysięcznych pojawiały się telewizje informacyjne i rozrywkowe, które po kilku sezonach upadały.

Oprócz małego rynku problemem dla nadawców jest tzw. okno reklamowe dla zagranicznych telewizji, które emitują reklamy szwajcarskich firm. Duża część budżetu reklamowego, który w 2017 roku wyniósł 775 mln franków, wypływa do stacji niemieckich (RTL, Sat.1, ProSieben) i francuskich (TF1, M6, France 2), co krajowym nadawcom ogranicza biznes.

A mimo to najstarsza telewizja informacyjna na świecie próbuje podbić szwajcarski rynek.

Marcin Antosiewicz

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Kup dostęp poprzez SMS wysyłając treść KOD.PRESS na numer 7255 (koszt 2,46 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Prześlij". Więcej informacji w regulaminie.

Tu wpisz kod jeśli dostałeś go mailem kupując dostęp w redakcji „Press”. Więcej informacji w regulaminie.

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.