Wydanie: PRESS 07-08/2015

Świat przez peryskop

Aplikacja Periscope daje szansę na bezpośrednią transmisję z miejsca zdarzenia, również gdy nie masz kamery, operatora i łącza satelitarnego. Wystarczy smartfon.

Kayvon Beykpour, amerykański przedsiębiorca, właśnie sprzedał firmę i postanowił udać się w podróż dookoła świata. Gdy miał opuszczać Stambuł, na placu Taksim zaczęły się protesty. Rzucił się więc do telewizji, przeglądał Internet i Twittera w poszukiwaniu informacji, czy może bezpiecznie opuścić hotel.

Chociaż przez okno widział tysiące ludzi na placu, z których wielu miało smartfona, to nigdzie nie było informacji bezpośrednio z okolic jego hotelu. – Na placu były tysiące ludzi ze smartfonami, dostępny szybki Internet, dlaczego nie mogę widzieć tego, co oni widzą? – wspominał dla magazynu „Wired”.

Beykpour, po powrocie do Stanów Zjednoczonych, razem z Joe Bernsteinem rozpoczął tworzenie aplikacji, która miała rozwiązać problem, z jakim zetknął się w Stambule. Pierwsze testy pokazały, że same zdjęcia to za mało i dwójka przedsiębiorców zapytała: „A gdyby tak każdy mógł transmitować wideo w czasie rzeczywistym”? Po paru miesiącach prac, jeszcze zanim aplikacja pokazała się na rynku, firmę i aplikację Periscope kupił za 100 mln dol. Twitter. W marcu 2015 roku pojawiła się wersja dla iOS, a w maju dla Androida. No i zaczęło się: dziennikarze i media oszalały na punkcie peryskopowania. Twitter zalały linki zarówno do ciekawych peryskopów (zwyczajowa nazwa transmisji z aplikacji Periscope), jak i bezużytecznych w sensie informacyjnym scen w parku z psami. Bez dwóch zdań Periscope wpłynął na to, jak dziennikarze dostarczają informacje i jak dyskutują z telewidzami, słuchaczami lub czytelnikami. Ale czy Periscope zmieni dziennikarstwo?

Stanisław M. Stanuch

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Kup dostęp poprzez SMS wysyłając treść KOD.PRESS na numer 7255 (koszt 2,46 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Prześlij". Więcej informacji w regulaminie.

Tutaj wpisz kod dostępowy otrzymany bezpośrednio od PRESS. Więcej informacji w regulaminie.

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.