Wydanie: PRESS 11-12/2018

Krakowska paczka

Tekst Onetu o mobbingu w Szlachetnej Paczce stawia pytanie o odpowiedzialność dziennikarzy. I drugie: o wieloletnie milczenie świadków.

Ten wywiad odbił się echem nie tylko w Krakowie, gdzie jest siedziba Stowarzyszenia Wiosna organizującego akcję Szlachetna Paczka. Ukazał się w maju 2015 roku w „Dużym Formacie” „Gazety Wyborczej”. Tomasz Kwaśniewski rozmawiał z ks. Jackiem Stryczkiem, prezesem Stowarzyszenia Wiosna. Na pytanie o umowy śmieciowe, duchowny odpowiada, że to w porządku, gdy ludzie pracują na śmieciówkach, bo ich poczucie bezpieczeństwa nie jest dla niego istotne. A pytany, dlaczego prezesi firm niechętnie dzielą się z pracownikami wypracowanymi nadwyżkami, ksiądz stwierdza: „Jeśli mu nie odpowiada praca w tej firmie, to dlaczego sobie nie zrobi swojej, w której zwielokrotni swoje przychody?”

Zgrzyt co do tego, że duchowny organizujący akcje charytatywne staje po stronie bogatych i silnych, nie mając litości dla biednych i słabszych, był widoczny. Maciej Łapski, przewodniczący Stowarzyszenia Polska Społeczna, skojarzył, że ks. Jacek Stryczek w Stowarzyszeniu Wiosna zatrudnia ok. 100 osób i zaczął podejrzewać, że może tam dochodzić do nieprawidłowości dotyczących warunków zatrudnienia. Wystąpił do Państwowej Inspekcji Pracy, by przeprowadziła kontrolę w Wiośnie. Napisał nawet do papieża Franciszka: „W działaniach i słowach Waszej Świątobliwości wielokrotnie widoczne było odrzucenie kultu pieniądza, tymczasem ks. Jacek Stryczek czyni z niego bożka, jednocześnie godząc się na krzywdę swoich bliźnich”.

Do rozmów z kontrolerami PIP zostali wyznaczeni odpowiedni pracownicy, których poinstruowano, co mają im mówić. – Kontrola nic nie wykazała, tylko jakieś zalecenia wydali – wspomina w rozmowie z nami były pracownik Wiosny, zastrzegając anonimowość.

W tym czasie media też interesowały się ks. Jackiem Stryczkiem – lecz z innego powodu.

W maju 2015 roku „Gazeta Krakowska” z uznaniem pisze o nowej inicjatywie Stowarzyszenia Wiosna – warsztatach biznesowych dla dzieci i młodzieży. „Będą rozmowy o prawdziwym biznesie, wymiana wizytówek i inspirujące spotkania z ważnymi postaciami świata show biznesu” – pisze krakowski dziennik.

W czerwcu 2016 roku mający siedzibę w Krakowie portal Interia.pl relacjonuje happening, który ks. Jacek Stryczek zorganizował pod krakowskim urzędem skarbowym – „z ironicznym manifestem: zamknijcie zakłady pracy, niech pomoże wam państwo”, pisze portal. Księdza tytułuje „duszpasterzem ludzi biznesu”.

W kwietniu 2016 roku „Tygodnik Powszechny” daje ks. Stryczka na okładkę – z tytułem „Widzę Polskę milionerów”.

Wydawany w Krakowie „Dziennik Polski” gości ks. Stryczka w kapitule plebiscytu Krakowianin Roku. Sam duchowny wyróżnienie to otrzymał już w 2013 roku.

W 2015 roku magazyn „Gentleman” przyznał ks. Stryczkowi tytuł Gentlemana Roku.

O mobbingu księdza celebryty wobec pracowników media nie wspominały.

Mariusz Kowalczyk

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.