Wydanie: PRESS 11-12/2018

Krakowska paczka

Tekst Onetu o mobbingu w Szlachetnej Paczce stawia pytanie o odpowiedzialność dziennikarzy. I drugie: o wieloletnie milczenie świadków.

Ten wywiad odbił się echem nie tylko w Krakowie, gdzie jest siedziba Stowarzyszenia Wiosna organizującego akcję Szlachetna Paczka. Ukazał się w maju 2015 roku w „Dużym Formacie” „Gazety Wyborczej”. Tomasz Kwaśniewski rozmawiał z ks. Jackiem Stryczkiem, prezesem Stowarzyszenia Wiosna. Na pytanie o umowy śmieciowe, duchowny odpowiada, że to w porządku, gdy ludzie pracują na śmieciówkach, bo ich poczucie bezpieczeństwa nie jest dla niego istotne. A pytany, dlaczego prezesi firm niechętnie dzielą się z pracownikami wypracowanymi nadwyżkami, ksiądz stwierdza: „Jeśli mu nie odpowiada praca w tej firmie, to dlaczego sobie nie zrobi swojej, w której zwielokrotni swoje przychody?”

Zgrzyt co do tego, że duchowny organizujący akcje charytatywne staje po stronie bogatych i silnych, nie mając litości dla biednych i słabszych, był widoczny. Maciej Łapski, przewodniczący Stowarzyszenia Polska Społeczna, skojarzył, że ks. Jacek Stryczek w Stowarzyszeniu Wiosna zatrudnia ok. 100 osób i zaczął podejrzewać, że może tam dochodzić do nieprawidłowości dotyczących warunków zatrudnienia. Wystąpił do Państwowej Inspekcji Pracy, by przeprowadziła kontrolę w Wiośnie. Napisał nawet do papieża Franciszka: „W działaniach i słowach Waszej Świątobliwości wielokrotnie widoczne było odrzucenie kultu pieniądza, tymczasem ks. Jacek Stryczek czyni z niego bożka, jednocześnie godząc się na krzywdę swoich bliźnich”.

Do rozmów z kontrolerami PIP zostali wyznaczeni odpowiedni pracownicy, których poinstruowano, co mają im mówić. – Kontrola nic nie wykazała, tylko jakieś zalecenia wydali – wspomina w rozmowie z nami były pracownik Wiosny, zastrzegając anonimowość.

W tym czasie media też interesowały się ks. Jackiem Stryczkiem – lecz z innego powodu.

W maju 2015 roku „Gazeta Krakowska” z uznaniem pisze o nowej inicjatywie Stowarzyszenia Wiosna – warsztatach biznesowych dla dzieci i młodzieży. „Będą rozmowy o prawdziwym biznesie, wymiana wizytówek i inspirujące spotkania z ważnymi postaciami świata show biznesu” – pisze krakowski dziennik.

W czerwcu 2016 roku mający siedzibę w Krakowie portal Interia.pl relacjonuje happening, który ks. Jacek Stryczek zorganizował pod krakowskim urzędem skarbowym – „z ironicznym manifestem: zamknijcie zakłady pracy, niech pomoże wam państwo”, pisze portal. Księdza tytułuje „duszpasterzem ludzi biznesu”.

W kwietniu 2016 roku „Tygodnik Powszechny” daje ks. Stryczka na okładkę – z tytułem „Widzę Polskę milionerów”.

Wydawany w Krakowie „Dziennik Polski” gości ks. Stryczka w kapitule plebiscytu Krakowianin Roku. Sam duchowny wyróżnienie to otrzymał już w 2013 roku.

W 2015 roku magazyn „Gentleman” przyznał ks. Stryczkowi tytuł Gentlemana Roku.

O mobbingu księdza celebryty wobec pracowników media nie wspominały.

Mariusz Kowalczyk

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Kup dostęp poprzez SMS wysyłając treść KOD.PRESS na numer 7355 (koszt 3,69 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Prześlij". Więcej informacji w regulaminie.

Tutaj wpisz kod dostępowy otrzymany bezpośrednio od PRESS. Więcej informacji w regulaminie.

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.