Wydanie: PRESS 11-12/2018

Mecz o gamera

Tradycyjne media wchodzą w e-sport, licząc na nowych widzów i pieniądze. Czy uda im się wyciągnąć poza sieć społeczność graczy i internautów fanów?

To miał być eksperyment: podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2016 roku Telewizja Polska do komentowania meczu Polska – Holandia w serwisie Sport.tvp.pl zaprosiła, obok Macieja Iwańskiego, także Piotra „izaka” Skowyrskiego. Nie jest dziennikarzem, lecz jednym z najpopularniejszych polskich gamerów i komentatorem e-sportu. W 35. minucie meczu serwery TVP padły, a serwis Sport.tvp.pl przez pół godziny był niedostępny dla internautów. Wszystko przez natłok oglądających tę transmisję: łącznie ponad 300 tys. użytkowników wygenerowało ponad 1 mln wyświetleń. Nigdy wcześniej serwis sportowy TVP nie miał takiego wyniku.

Gamerzy i e-sport goszczą w TVP Sport coraz częściej. W marcu tego roku kanał transmitował finał Intel Extreme Masters w Katowicach, a w maju – finał ESL Mistrzostw Polski w FIFA 18 i League of Legends. Do komentowania rozgrywek sieciowych TVP Sport zatrudnia specjalistów w e-sporcie: podczas rozgrywek Blast Pro w Stambule studio ekspertów poprowadził gamer, były zawodnik Team Kinguin Filip „Testree” Mątowski, a jego gośćmi byli zawodnicy z grupy Tempo Storm – Paweł „Innocent” Mocek i Paweł „Saju” Pawelczak. Wszystkie spotkania na żywo komentowali Albert „Mes” Dulla i Łukasz „Prawus” Ganczewski.

To, że e-sport i fachowcy tego gatunku pojawią się w mediach tradycyjnych, było kwestią czasu. Ich popularność i idące za tym pieniądze kuszą. Dlatego konkurencja TVP poszła dalej i w październiku br. uruchomiła kanał poświęcony e-grom: Polsat Games. Nadaje m.in. transmisje z najważniejszych rozgrywek (w dniu startu – relacje z mistrzostw League of Legends w Korei Południowej), program o nowościach na rynku gier i magazyn technologiczny. W ramówce są też filmy anime, np. „Dragon Ball” i „My Hero Academia”.

Paweł Dembowski

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.