Wydanie: PRESS 11-12/2018

Fotografia dworska

Mają dostęp jak nikt inny, ale też jedno ważne ograniczenie: dbając o wizerunek swojego szefa, muszą pamiętać o autocenzurze i zapomnieć, że byli fotoreporterami prasowymi.

Żadne polityczne zdjęcie nie wzbudziło w ostatnich miesiącach tyle dyskusji w Polsce i nie zdobyło takiej popularności. Ukazało się na Twitterze Donalda Trumpa 18 września, a jego autorem był zapewne pracownik Białego Domu. Fotografia przedstawia moment podpisania deklaracji o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym: prezydent USA siedzi w fotelu, zaś prezydent RP Andrzej Duda podpisuje deklarację, stojąc z boku biurka.

Świadkiem tej sceny był tylko jeden polski fotoreporter: Jakub Szymczuk, były fotograf „Gościa Niedzielnego”, zwycięzca Grand Press Photo 2014. Obecnie osobisty fotograf Andrzeja Dudy.

Wśród jego zdjęć z 18 września br. opublikowanych w serwisie Kancelarii Prezydenta RP nie ma fotografii pokazującej tę niezwykłą scenę. Są dwie inne zrobione wtedy w Gabinecie Owalnym: na pierwszej prezydenci stoją obok siebie i prezentują podpisy złożone pod deklaracją; a na drugiej podają sobie dłonie, stojąc za biurkiem Trumpa.

– Jestem przekonany, że gdyby w tym miejscu znalazł się fotoreporter prasowy lub pracujący dla agencji, zrobiłby zdjęcie, które opublikował Trump. To zapis historii, nikt przecież nie reżyserował tej sceny – stwierdza Jakub Ostałowski, fotoreporter z ponad 30-letnim doświadczeniem. – W tym wypadku w Kancelarii Prezydenta ktoś chyba uznał, że ta fotografia mogłaby zaszkodzić wizerunkowi prezydenta. Kadr pokazuje rangę człowieka i państwa, które reprezentuje, oraz prawdę o relacjach między krajami – ocenia Ostałowski.

Na facebookowym profilu Miejsce Fotografii Joanna Kinowska, kuratorka wystaw fotograficznych i znawczyni fotografii, zestawiła ze sobą dwa zdjęcia: to głośne z Twittera Trumpa i to ze strony Kancelarii Prezydenta RP.

Paweł Pązik

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.