Wydanie: PRESS 07-08/2018

Wiki-media

Polskie media traktują największą encyklopedię świata po macoszemu. Przez to tracą na wizerunku i wynikach SEO.

Gdy wpisać w wyszukiwarkę Google nazwę gazety, stacji radiowej czy telewizyjnej bądź nazwisko popularnego dziennikarza – wśród wyników znajdzie się zapewne po prawej stronie u góry strony Knowledge Graph Card, czyli graf wiedzy, jak przyjęło się nazywać po polsku to rozwiązanie. Działa już od 2012 roku, lecz niewiele osób, oprócz specjalistów od SEO, wie, że to narzędzie Google oparł w dużej mierze na informacjach z Wikipedii. Podaje ono zaskakująco trafnie dobrane informacje o temacie poszukiwań.

Na przykład jeśli wpiszę w wyszukiwarce „Kraków”, w karcie grafu wiedzy otrzymam m.in. zdjęcie miasta, informację z Wikipedii, że leży w województwie małopolskim – i link do dalszej części tej informacji w Wikipedii. A gdy wpiszę „Gazeta Krakowska”, w grafie wiedzy widzę, że jest to dziennik wydawany w Krakowie od 1949 roku i mam link odsyłający mnie do Wikipedii.

Kiedy jednak chcę się dowiedzieć o redakcji więcej i przechodzę już do Wikipedii, znajduję tam zaskakująco mało i do tego mylące informacje. Na przykład, że dziennik pod tą nazwą ukazał się pierwszy raz w 1794 roku i był wydawany do 1831. Oprócz nazwy nic obecnej „Gazety Krakowskiej” z tą sprzed prawie dwustu lat nie łączy. Najlepszy okres gazety, lata 1980–1981, gdy redaktorem naczelnym był Maciej Szumowski, opisano jednym zdaniem.

Dla wielu Wikipedia to „encyklopedia dla nastolatków”, zaś dla Google jest to na tyle ważne i przydatne narzędzie, że z informacji w niej zawartych tworzy właśnie graf wiedzy. Zainteresowanie Google tą witryną wynika stąd, że Wikipedia jest szóstą największą stroną na świecie i codziennie z 280 jej językowych wersji korzystają dziesiątki milionów osób. Dlatego mediom, szczególnie tym o korzeniach analogowych, powinno zależeć na jak najlepszej tam prezentacji.

Bynajmniej nie chodzi tu o oglądalność, lecz o branding i pozycjonowanie w Google.

Stanisław M. Stanuch

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.