Wydanie: PRESS 07-08/2016

Świat się wali

(Fot. Rafał Masłow)

Odpowiednikiem może nie Facebooka, ale blogosfery były w okresie rewolucji francuskiej pamflety. Wychodziło tego tysiące, był hejt, że hej - opowiada Edwin Bendyk w rozmowie z Elżbietą Rutkowską

W książce „Bunt sieci” nazwał się Pan „kogniwojażerem”, czyli wędrownym handlarzem idei.

Przed laty, może w 2010 roku, jechaliśmy z profesorem Tomaszem Szlendakiem z konferencji w Gdańsku do Torunia, na konferencję do niego w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Rozmawialiśmy o losie jeżdżących z miasta do miasta z wykładami czy wystąpieniami – i chyba razem wymyśliliśmy to pojęcie kogniwojażera jako analogię do komiwojażera, który jeździł z próbkami towaru.

A czym się różni kogniwojażer od intelektualnego włóczykija?

Kogniwojażer to nie tylko sposób na życie, ale i na przeżycie. Dla wielu osób – nie ukrywam, że i dla mnie – to jeden z elementów zarabiania. Natomiast włóczykij to styl życia, niekoniecznie związany z aspektem materialnym, zawodowym.

Skoro handel, to na co Pan te idee zamienia?

Często po prostu na honoraria. Ale nie chcę powiedzieć, że głównie po to jeżdżę. Dla mnie ciekawsze jest to, że można się spotkać, podyskutować. Przy okazji takiego panelu dyskusyjnego można zrobić to, czego się mimo wszystko nie da na Facebooku: poważnie porozmawiać. Do tego kontakt bezpośredni – żeby sobie usiąść i dłużej pogadać – jest niezbędny.

Elżbieta Rutkowska

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Kup dostęp poprzez SMS wysyłając treść KOD.PRESS na numer 7255 (koszt 2,46 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Prześlij". Więcej informacji w regulaminie.

Tutaj wpisz kod dostępowy otrzymany bezpośrednio od PRESS. Więcej informacji w regulaminie.

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.