Wydanie: PRESS 07-08/2014

Dziennikarzu, bądź obywatelem

Choć polscy urzędnicy wciąż bronią dostępu do informacji publicznych, można już o nie skutecznie zabiegać – oto dowody

Polacy coraz chętniej korzystają z prawa do dostępu do informacji publicznej – wyręczając tym samym dziennikarzy. – Prawo do uzyskania informacji na temat działalności organów władzy publicznej i każdej instytucji, która wykonuje zadania publiczne, to jedno z podstawowych praw obywatela – podkreśla Magdalena Siwanowicz, prawnik fundacji ePaństwo.

Teoretycznie każdy obywatel – także dziennikarz, bo w tej kwestii traktowany jest na równi z rodakami i prawo prasowe nie daje mu pierwszeństwa dostępu do informacji – ma prawo wiedzieć, co robią instytucje państwowe na każdym poziomie, od władz miast, wsi, gmin po władzę ustawodawczą i sądowniczą; na co i jak wydawane są publiczne pieniądze. Choć w praktyce uzyskanie takich informacji wciąż nie jest łatwe, coraz częściej udaje się je pozyskać. Wiele z nich trafia potem jako ważne tematy do mediów. Poniżej przykłady na to, o jakie informacje publiczne warto zabiegać.

Joanna Sędek

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.