Wydanie: PRESS 07-08/2014

Dziennikarzu, bądź obywatelem

Choć polscy urzędnicy wciąż bronią dostępu do informacji publicznych, można już o nie skutecznie zabiegać – oto dowody

Polacy coraz chętniej korzystają z prawa do dostępu do informacji publicznej – wyręczając tym samym dziennikarzy. – Prawo do uzyskania informacji na temat działalności organów władzy publicznej i każdej instytucji, która wykonuje zadania publiczne, to jedno z podstawowych praw obywatela – podkreśla Magdalena Siwanowicz, prawnik fundacji ePaństwo.

Teoretycznie każdy obywatel – także dziennikarz, bo w tej kwestii traktowany jest na równi z rodakami i prawo prasowe nie daje mu pierwszeństwa dostępu do informacji – ma prawo wiedzieć, co robią instytucje państwowe na każdym poziomie, od władz miast, wsi, gmin po władzę ustawodawczą i sądowniczą; na co i jak wydawane są publiczne pieniądze. Choć w praktyce uzyskanie takich informacji wciąż nie jest łatwe, coraz częściej udaje się je pozyskać. Wiele z nich trafia potem jako ważne tematy do mediów. Poniżej przykłady na to, o jakie informacje publiczne warto zabiegać.

Joanna Sędek

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Kup dostęp poprzez SMS wysyłając treść KOD.PRESS na numer 7255 (koszt 2,46 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Prześlij". Więcej informacji w regulaminie.

Tutaj wpisz kod dostępowy otrzymany bezpośrednio od PRESS. Więcej informacji w regulaminie.

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.