Wydanie: PRESS 07-08/2014

Dziennikarze nie gęsi

Technika w mediach idzie naprzód, ale umiejętności językowe dziennikarzy cofają się. Jednak nie do tyłu

Do sekretarza Wisławy Szymborskiej Michała Rusinka zadzwoniła kiedyś pracownica banku: „Czy rozmawiam z panem Michałem Rusinek?”. Sekretarz potwierdził, ale dodał: „Ja się deklinuję”. Na co skonsternowana pracownica odpowiedziała: „A to przepraszam, zadzwonię później”. I się rozłączyła.

Już parę razy czytałem w mediach tę anegdotę, a przypomina mi się zawsze wtedy, gdy słyszę, jak sami dziennikarze za czynność wstydliwą czy wręcz nieprzyzwoitą uznają odmienianie przez przypadki takich nazwisk jak Ziobro, Krauze czy Oko. Albo niesłusznie zamieniają liczbę mnogą na pojedynczą. Albo...

Niestety, im lepsza jakość technologii stosowanej w mediach, tym gorsza jakość języka polskiego używanego przez dziennikarzy.

Marian Maciejewski

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Kup dostęp poprzez SMS wysyłając treść KOD.PRESS na numer 7255 (koszt 2,46 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Prześlij". Więcej informacji w regulaminie.

Tutaj wpisz kod dostępowy otrzymany bezpośrednio od PRESS. Więcej informacji w regulaminie.

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.