Wydanie: PRESS 03-04/2021

Jak wydoić gazetę

Nowojorski fundusz hedgingowy Alden Global Capital znalazł sposób na biznes. Zarabia na dziennikach lokalnych, zanim staną się całkowicie nierentowne

Grudniowy poranek 2019 roku. Gary Marx, dziennikarz śledczy z 30-letnim stażem, wrzuca listy do skrzynek pocztowych milionerów z Chicago.

W liście napisanym wraz z kolegą Davidem Jacksonem z „Chicago Tribune” namawia inwestorów do przejęcia ich gazety. Wysyła też ofertę do miliardera Patricka Soona-Shionga, który ma 24 proc. udziałów w Tribune Publishing – koncernie wydającym chicagowski dziennik. Marx jest zdeterminowany, by znaleźć kupca, bo największym udziałowcem koncernu został właśnie Alden Global Capital. Dziennikarz obawia się, że przejęcie całkowitej kontroli nad „Chicago Tribune” przez ten fundusz jest tylko kwestią czasu. A to byłby najgorszy rozwój wypadków, bo – jak tłumaczył na łamach „The New York Times” – Alden słynie z bezlitosnego żyłowania przejętych gazet.

Marta Zdzieborska

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.