Wydanie: PRESS 03-04/2021

Po Trójce do celu

Ani komuna, ani kapitalizm nie zniszczyły kultowej stacji radiowej. Agnieszce Kamińskiej się udało. Kim jest prezeska Polskiego Radia?

Po tym jak prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył Polskę o przyczynienie się do wybuchu II wojny światowej, temat audycji Kuby Strzyczkowskiego „Za, a nawet przeciw” w Programie III Polskiego Radia miał brzmieć: „Czy Polska powinna reagować na fałszowanie historii?”.

– Pani prezes (Agnieszka Kamińska – przyp. red.) uznała, że skandalem jest zadawanie takiego pytania. Tylko że formuła audycji zakłada, że trzeba odpowiedzieć „za” albo „przeciw” – mówi Kuba Strzyczkowski. – Zadzwonił do mnie przerażony Tomasz Kowalczewski (ówczesny dyrektor Trójki – przyp. red.), trzęsąc się ze strachu. Prosił, bym coś zmienił, bo go wyrzucą – relacjonuje Strzyczkowski. – Podpowiedziałem mu zmianę pytania na „Czy i jak Polska powinna reagować na fałszowanie historii”, na co prezeska radia się zgodziła – dodaje Strzyczkowski.

– Takich żenujących sytuacji miałem mnóstwo. Bez przerwy były dyskusje wokół tematów audycji – przyznaje Kuba Strzyczkowski, który twierdzi, że nosił się wtedy z zamiarem odejścia z Trójki. – Myślę, że pewne przerażenie pani prezes budził fakt, że do audycji dzwonią na żywo słuchacze i w zasadzie bez skrępowania rozmawiamy o wydarzeniach społeczno-politycznych – dodaje Strzyczkowski.

Emisja „Za, a nawet przeciw” została zawieszona w marcu 2020 roku i już nigdy nie wróciła na antenę Programu III.

– Odkąd Agnieszka Kamińska została prezesem Polskiego Radia, zajęła się cenzurowaniem anten. I to w sposób moim zdaniem niezrozumiały i nierozsądny – uważa Kuba Strzyczkowski, który przeszedł – podobnie jak wielu jego kolegów z Trójki – do uruchomionego przez dziennikarzy w styczniu 2021 roku Radia 357.

Jeden z dziennikarzy Polskiego Radia potwierdza: – Stopień ingerencji i ręcznego sterowania jest nieporównywalny z niczym. Pod tym względem wyprzedziła wszystkich swoich poprzedników.

Za jej prezesury z radiem pożegnać się musiało wielu doświadczonych dziennikarzy.

Ernest Zozuń, którego zwolniła dyscyplinarnie, mówi wprost: – Pani Kamińska kieruje się tępą zemstą wobec wielu osób.

Maciej Kozielski

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.