Wydanie: PRESS 03-04/2021

Mam za dużo rozkmin

Z Olgą Gitkiewicz, laureatką nagrody za Książkę Reporterską Roku w konkursie Grand Press 2020, rozmawia Weronika Mirowska

Jest Pani pierwszą laureatką nagrody Grand Press za książkę reporterską roku. „Nie zdążę” napisała Pani o wykluczeniu transportowym, a nominowaną do Nike „Nie hańbi” o polskim rynku pracy. Rewersem tych nagród jest szufladkowanie Pani jako ekspertki od transportu lub pracy?

Stale powtarzam na spotkaniach autorskich, że nie czuję się ekspertką od kolei. Po prostu zmierzyłam się z tematem upadku transportu publicznego w Polsce, posłuchałam, co ludzie mówią, i przekazałam w swej książce. Ale teraz oczekuje się ode mnie przyjęcia funkcji eksperckiej. To pułapka oczywiście.

Mogłaby się Pani zatrudnić w jakiejś spółce transportowej.

Lepiej znam się na prawie pracy.

O problemie pracy mówiła Pani po wydaniu książki „Nie hańbi”. Teraz jest Pani ekspertką od transportu.

W wywiadach czasem opowiadam o samym pisaniu, zbieraniu materiałów, etyce pracy reportera i o tym, jak trudno jest pracować, będąc matką dwójki dzieci. Ale ostatecznie i tak przeczytam zawsze, że „Prawie czternaście milionów Polaków ma wszędzie daleko”, bo takie zdanie trafiło na tył okładki. Jak jeszcze raz usłyszę o tych 14 milionach wykluczonych komunikacyjnie, będę gryzła.

Weronika Mirowska

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.