Wydanie: PRESS 05-06/2020

Czas na nas

Top 10 filmów o dziennikarzach

W ciągu ostatnich czterech lat (poprzedni ranking publikowaliśmy w 2016 roku) powstało ok. 50 różnych filmów i seriali o mediach i dziennikarzach. W porównaniu z poprzednim zestawieniem największą zmianą jest to, że coraz więcej z nich zdobywa nagrody na festiwalach filmowych: „Na cały głos” wyprodukowane przez HBO szczyci się Złotym Globem dla Russella Crowe’a, za rolę w „The Morning Show” (produkcja Apple TV) Jennifer Aniston otrzymała SAG Award, a Billy Crudup za najlepszą rolę drugoplanową – Critics’ Choice Award. Co ciekawe, zarówno seriale, jak i dokumenty nawiązują do aktualnych spraw i skandali, a dziennikarstwo śledcze cieszy się szczególnym upodobaniem scenarzystów.

Z listy kilkudziesięciu pozycji – po konsultacji z gronem ekspertów – wybraliśmy w pierwszym etapie 26, które przekazaliśmy do oceny wybranym przez nas jurorom. Jurorzy oceniali filmy według czterech kryteriów, przyznając w każdym od 1 do 10 punktów. Z otrzymanych ocen wyciągnęliśmy średnią. Pierwsza trójka rankingu pokazuje jeszcze jedną zmianę – jak bardzo liczą się dziś dokumenty i seriale, a nie tylko hollywoodzkie fabuły.

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.