Wydanie: PRESS 05-06/2020

Trójki już nie ma

Odejście Wojciecha Manna z radiowej Trójki symbolicznie zakończyło historię jej dorzynania. Oto historie i nazwiska tych, którzy maczali w tym palce

8,6 PROC.
MAGDA JETHON

8 stycznia 2016 roku dyrektor Trójki Magda Jethon została odwołana przez nowy zarząd Polskiego Radia. Przepracowała w Trójce niemal całe zawodowe życie (od 1977 roku) i przeszła z nią wszystkie możliwe polityczne zakręty. W stanie wojennym została negatywnie zweryfikowana i na osiem lat pozbawiona prawa wykonywania zawodu. Dyrektorem anteny była dwukrotnie – od lutego do grudnia 2009 i od listopada 2010 roku.

Jethon dawała dziennikarzom Trójki sporo wolności. Chciała, by stacja zachowała to, za co słuchacze ją kochali, a więc autorskie audycje, inteligencki charakter i dowcip. Byli i obecni pracownicy mówią o jej czasach ciepło, a o jej błędach niechętnie.

– Kiedy była dyrektorem, nie czułam presji. Nie było problemu, żebym robiła materiały krytyczne wobec władzy, nikt nigdy nie przyszedł do mnie z pretensjami. Magda Jethon znała się na radiu i wiedziała, jak je promować. Choć prawdą jest, że bardziej doceniła gwiazdy niż szarych pracowników, którzy ciężko pracowali na markę anteny – mówi była reporterka Trójki Anna Rokicińska zwolniona, kiedy stacją rządził Wiktor Świetlik.

Jethon jednak nie tylko rozpieszczała gwiazdy, potrafiła też je karać. W 2011 roku odsunęła Wojciecha Manna od rozmów z publicystami w piątkowym programie „Zapraszamy do Trójki” za to, że wziął udział w reklamie Kredyt Banku.

Małgorzata Wyszyńska

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.