Wydanie: PRESS 03-04/2020

Śmierć w kraju pokoju

Meksyk, Syria, Afganistan i Pakistan – tam najczęściej w zeszłym roku zabijano dziennikarzy. W tzw. krajach pokoju na celowniku najczęściej znajdują się dziennikarze śledczy.

16października 2017 roku, godz. 15.00. Malta. Bidnija, niewielka wioska na przedmieściach Mosty. Daphne Caruana Galizia, dziennikarka i autorka popularnego bloga Running Commentary, wsiada do samochodu w pobliżu swojego domu. Chwilę później wybucha w nim bomba. Kobieta ginie na miejscu.

25 lutego 2018 roku. Słowacja. Około godz. 21 na telefon alarmowy policji dzwoni matka 28-letniej Martiny Kušnírovej. Mówi, że od wielu dni nie może się skontaktować z córką. Milczy też telefon jej narzeczonego Jána Kuciaka, dziennikarza pracującego w serwisie Aktuality.sk. Policjanci jadą pod wskazany adres, do niewielkiej miejscowości w pobliżu Trnawy. Zastają uchylone drzwi. Na podłodze leżą dwa ciała: 27-letni Kuciak zginął od kul wymierzonych w klatkę piersiową, Kušnírová od strzału w głowę.

2 października 2018 roku. Dżamal Chaszukdżi, saudyjski dysydent i felietonista „The Washington Post”, wchodzi do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, żeby odebrać dokumenty umożliwiające mu małżeństwo. Pod budynkiem czeka na niego narzeczona. Po dziennikarzu ginie ślad. Dwa tygodnie później okazuje się, że został zamordowany, a jego ciało poćwiartowano.

11 czerwca 2019 roku. Meksyk. Miasteczko Tabasco położone niedaleko granicy z Gwatemalą. Norma Sarabia Garduza, korespondentka „Diario Presente” i „Tabasco Hoy”, siedzi na werandzie swojego domu. Podjeżdża dwóch mężczyzn na motocyklu. Padają strzały. 46-letnia Garduza ginie na miejscu.

10 stycznia 2020 roku. Miasto Basra, położone w południowej części Iraku. Na ulicach trwa kilkutysięczna demonstracja przeciwko rządowi. Wydarzenia relacjonuje Ahmed Abdul Samad, któremu towarzyszy operator kamery – Safaa Ghali z lokalnego kanału Dijlah TV. Po nagraniach wsiadają do samochodu. Giną od strzałów w głowę.

To tylko kilka przypadków zabójstw dziennikarzy z trzech ostatnich lat. Jak wynika z raportów opracowanych przez Reporterów bez Granic (RSF), łącznie w tym czasie na świecie zginęło 210 przedstawicieli mediów. W ubiegłym roku było ich 49.

Małgorzata Wach

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Kup dostęp poprzez SMS wysyłając treść KOD.PRESS na numer 7355 (koszt 3,69 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Prześlij". Więcej informacji w regulaminie.

Tutaj wpisz kod dostępowy otrzymany bezpośrednio od PRESS. Więcej informacji w regulaminie.

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.