Wydanie: PRESS 01-02/2020

Pogromcy fejków

Wojownicy Klawiatury to pierwsza w Polsce społeczność wolontariuszy, która tropi nieprawdziwe informacje w sieci, by nie dopuścić do polexitu.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg spotyka się z miliarderem George’em Sorosem. Donald Trump rezygnuje z przyjazdu do Polski z powodu katastrofy ekologicznej wywołanej przez awarię oczyszczalni ścieków Czajka. Amerykański dowódca kierujący misją szkoleniową w ukraińskim Jaworowie twierdzi, że miejscowi żołnierze to lenie, pijacy i złodzieje.

To tylko kilka z nieprawdziwych informacji, które sprawdzili przedstawiciele Wojowników Klawiatury, społeczności walczącej z fake newsami w sieci. Mają co robić, bo pod względem dezinformacji nigdzie w Unii Europejskiej nie jest tak źle jak nad Wisłą. Badania przeprowadzone przez naukowców z Oxford Internet Institute w kwietniu i maju 2019 roku dowiodły, że spośród siedmiu głównych języków Unii to wiadomości po polsku (aż 21 proc. wpisów na Twitterze) najczęściej zawierały odnośniki do stron szerzących dezinformację. Średnia w UE wyniosła 4 proc., czyli ponad pięć razy mniej.

Polacy stykają się z fake newsami każdego dnia. Tymczasem aż 83 proc. z nich ufa opiniom przeczytanym w internecie, a 79 proc. nie sprawdza źródeł. Dlatego Wojownicy Klawiatury walczą, aby nie byli podatni na kampanie dezinformacyjne.

Krzysztof Boczek

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Kup dostęp poprzez SMS wysyłając treść KOD.PRESS na numer 7355 (koszt 3,69 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Prześlij". Więcej informacji w regulaminie.

Tutaj wpisz kod dostępowy otrzymany bezpośrednio od PRESS. Więcej informacji w regulaminie.

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.