Wydanie: PRESS 01-02/2020

Pogromcy fejków

Wojownicy Klawiatury to pierwsza w Polsce społeczność wolontariuszy, która tropi nieprawdziwe informacje w sieci, by nie dopuścić do polexitu.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg spotyka się z miliarderem George’em Sorosem. Donald Trump rezygnuje z przyjazdu do Polski z powodu katastrofy ekologicznej wywołanej przez awarię oczyszczalni ścieków Czajka. Amerykański dowódca kierujący misją szkoleniową w ukraińskim Jaworowie twierdzi, że miejscowi żołnierze to lenie, pijacy i złodzieje.

To tylko kilka z nieprawdziwych informacji, które sprawdzili przedstawiciele Wojowników Klawiatury, społeczności walczącej z fake newsami w sieci. Mają co robić, bo pod względem dezinformacji nigdzie w Unii Europejskiej nie jest tak źle jak nad Wisłą. Badania przeprowadzone przez naukowców z Oxford Internet Institute w kwietniu i maju 2019 roku dowiodły, że spośród siedmiu głównych języków Unii to wiadomości po polsku (aż 21 proc. wpisów na Twitterze) najczęściej zawierały odnośniki do stron szerzących dezinformację. Średnia w UE wyniosła 4 proc., czyli ponad pięć razy mniej.

Polacy stykają się z fake newsami każdego dnia. Tymczasem aż 83 proc. z nich ufa opiniom przeczytanym w internecie, a 79 proc. nie sprawdza źródeł. Dlatego Wojownicy Klawiatury walczą, aby nie byli podatni na kampanie dezinformacyjne.

Krzysztof Boczek

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.