Wydanie: PRESS 01-02/2020

Zaczepka na Polaka

Nasze media nie zajmują się światem, chyba że dotyczy to Polski.

Pod koniec listopada polskie media pękały z dumy. „Heroiczna postawa Polaka na London Bridge” – obwieściły „Wiadomości” TVP. „Bohaterski wyczyn w Londynie! Z kłem narwala ruszył na terrorystę. Brytyjskie media wskazują, że to Polak” – dumnie ogłaszał serwis wPolityce.pl. „Polak bohaterem z London Bridge. Próbował obezwładnić terrorystę… kłem wieloryba” – zachwycał się RMF FM.

Z większości doniesień medialnych wyłaniał się obraz bohaterskiego Polaka, który ocalił życie wielu osób. Udział innych londyńczyków walczących z zamachowcem został przez większość polskich mediów potraktowany zdawkowo.

Postawę Polaka pochwalił na Twitterze sam premier Mateusz Morawiecki: „Cholerni Polacy znowu ratują Londyn – te słowa dzisiaj dominują w Londynie w przekazach medialnych o dzielnej postawie Pana Łukasza, Polaka, który nie zawahał się i ruszył na terrorystę, uzbrojony w… kieł narwala, który akurat znalazł się pod ręką. Przeciwko terroryzmowi każda broń jest dozwolona” – napisał.

Media doniosły, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce zwrócić się do prezydenta Andrzeja Dudy o odznaczenie Polaka Medalem za Ofiarność i Odwagę. Tyle że wkrótce wyszło na jaw, że to nie Polak, a inny londyńczyk walczył z napastnikiem kłem narwala. Pan Łukasz okładał terrorystę kijem.

Małgorzata Wyszyńska

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Kup dostęp poprzez SMS wysyłając treść KOD.PRESS na numer 7355 (koszt 3,69 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Prześlij". Więcej informacji w regulaminie.

Tu wpisz kod jeśli dostałeś go mailem kupując dostęp w redakcji „Press”. Więcej informacji w regulaminie.

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.