Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 02, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

SDP przyznało tytuł Hieny Roku 2023 Marcinowi Gutowskiemu i Ekke Overbeekowi

SDP tytuł "Hieny Roku" przyznaje dziennikarzom, którzy – według Stowarzyszenia – mieli wyróżnić się „szczególną nierzetelnością i lekceważeniem zasad etyki dziennikarskiej” (fot. Jakub Kaminski/East News)

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało tytuł Hieny Roku 2023 Marcinowi Gutowskiemu z TVN oraz Ekke Overbeekowi. Gutowski jest autorem głośnego reportażu „Franciszkańska 3”, z kolei Overbeek napisał książkę „Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział”, w której dowodzi, że Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży.

„Hiena Roku” to tytuł przyznawany przez SDP dziennikarzom, którzy – według Stowarzyszenia – mieli wyróżnić się „szczególną nierzetelnością i lekceważeniem zasad etyki dziennikarskiej”. Jak czytamy w uzasadnieniu: „Zarząd Główny SDP zdecydował, że Marcin Gutowski i Ekke Overbeek otrzymują ten niechlubny tytuł za niewiarygodne i nierzetelne, niezgodne z etyką dziennikarską i zasadami dziennikarskiego profesjonalizmu oraz warsztatem badań historycznych, publikacje atakujące św. Jana Pawła II”.

Czytaj też: Spot PiS wykorzystujący Holokaust: żadnych granic w kampanii, chamskie mordobicie

I dalej: „»Śledztwo dziennikarskie« przeprowadzone przez Marcina Gutowskiego i Ekke Overbeeka to ahistoryczna interpretacja i ahistoryczna ocena materiałów Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa znajdujących się dziś w zasobach archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej. Zdarzenia i dokumenty omawiane w w/w publikacjach dobrane są jednostronnie, a dane osób mających być kluczowymi świadkami w tej sprawie są mimo upływu lat zanonimizowane i przez to niewiarygodne”. 

Zarząd Główny SDP podkreślił też, że Marcin Gutowski i Ekke Overbeek „nie przeprosili do tej pory za fundamentalne błędy w swoich publikacjach”.

Wyemitowany w TVN 24 dokument "Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego, który stał się początkiem religijnej krucjaty Zjednoczonej Prawicy i opartego na niej rozdziału kampanii wyborczej, według rozmówców Press.pl ma kilka uchybień, ale „jest dobrze udokumentowany”, a autorowi „trudno robić zarzut, że nie do wszystkich dokumentów dotarł, skoro archiwa kościelne zostały przed nim zamknięte”.

O reportażu Gutowskiego szerzej pisaliśmy tutaj. Natomiast w nowym numerze magazynu "Press" zastanawiamy się, czy „Franciszkańska 3” wygra PiS-owi wybory, a winni będą dziennikarze – do przeczytania tutaj.

Czytaj też: Dziennikarze i publicyści wybierają się na marsz 4 czerwca – jako obywatele

(HAD, 02.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.