Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Lipiec 22, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Komisja Europejska pozwie rząd Orbana za działania przeciw LGBT i zablokowanie Klubradia

Trybunał będzie rozpatrywać sprawę przeciwko Węgrom, ale na razie nie wiadomo, kiedy to się stanie (fot. Wikimedia Commons/MartinD)

Komisja Europejska pozwie Węgry za ustawę anty-LGBT i odmowę odnowienia licencji Klubradia, nadawcy krytycznego wobec rządu Viktora Orbana.

Te dwa procesy sądowe uzupełniają długą listę sporów między węgierskim rządem Orbana a Unią Europejską w kwestii praw człowieka i standardów demokratycznych. Komisja pozwie Budapeszt przed Trybunałem Sprawiedliwości (TSUE) za odrzucenie "na bardzo wątpliwych podstawach” wniosku Klubradia (zmuszonego do zamknięcia w ubiegłym roku) o częstotliwość i ogólną dyskryminację stacji pozostającej w opozycji wobec rządu.

Czytaj też: Cisza wokół TVP Teen, choć w 2022 roku chciano wydać na ten kanał 15 mln zł

Klubradio musiało zakończyć emisję na dotychczasowej częstotliwości 14 lutego 2021 roku i od tego czasu nadaje w internecie. Odmawiając rozgłośni dalszego używania częstotliwości, Rada Narodowego Urzędu ds. Mediów i Komunikacji (NMHH) powołała się m.in. na błędy administracyjne ze strony Klubradia. Zarzuciła rozgłośni "wielokrotne złamanie prawa”.

Druga sprawa dotyczy uchwalonej przez Węgry w zeszłym roku ustawy zakazującej używania w szkołach materiałów postrzeganych jako promujące homoseksualizm i zmianę płci. Działania rządu Orbana przez organizacje praw człowieka i międzynarodowe organy regulacyjne zostały określone jako dyskryminujące osoby LGBT i nazwane „hańbą” przez przewodniczącą Komisji Europejskiej – Ursulę von der Leyen.

Czytaj też: Minęło pół roku, a Rymanowski nie wysłał pozwu przeciwko Lisowi. Ale nie rezygnuje

(MAC, 22.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.