Wydanie: PRESS 01-02/2024

Sekcja Specjalna: Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo to poważne zagadnienie. Musimy się uzbroić w kompetencje, rozwijać edukację, wciąż zwiększać świadomość, jak istotne są zdrowy rozsądek i panowanie nad emocjami – powtarzają nasi eksperci. Zależało nam jednak, by nie poprzestać w tym dodatku jedynie na wypunktowaniu zagrożeń i zakreśleniu wrażliwych obszarów, bo mogłoby to zbudować poczucie naszej – uczestników cyfrowej rzeczywistości – bezradności i klęski. A tak nie jest. Bitwy z patologiami w tych obszarach wygrywane są codziennie.

Oczywiście – dziś właśnie w sieci kradnie się fortuny, zdobywa wpływy, osiąga przewagi polityczne. Grupy wpływów, manipulanci, ale też pospolici złodzieje wykorzystują nasze słabości i zbyt często udaje im się dopiąć swego. Ale tej wojny nie wygrają, jeśli znajdą w nas twardych przeciwników: którzy zastanowią się przed otwarciem maila, pomyślą nad każdą informacją, którą udostępniają, powściągną emocje, gdy ktoś obiecuje majątek, przestrzegają procedur i higieny pracy z komputerem.

Chcieliśmy też podkreślić, że rozwój cyfrowy – choć niesie zagrożenia – przede wszystkim jednak oferuje kolejne szanse. Dziennikarze mają tu sporo do zrobienia: sami muszą nauczyć się nowych technologii, by potem uczyć ich wykorzystywania swoich odbiorców.

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.