Wydanie: PRESS 05-06/2018

Format nieministerialny

Patryk Jaki należy do kategorii osób, które są wykonawcami. Nie mają kompetencji merytorycznych, tylko umocowanie polityczne. Ale mediom to nie przeszkadza.

Sobota, 24 marca 2018 roku. Z aresztu w Stawiszynie ucieka dwóch więźniów. Dwa dni później poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński pyta na Twitterze wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego: „Czy po ucieczce kolejnych dwóch osadzonych z oddziału półzamkniętego Polacy mogą już bezpiecznie wyjść z domu? Tak się kończy, gdy nadzorcy z PiS pilnują obywateli, a nie więźniów”.

Patryk Jaki, odpowiedzialny w resorcie sprawiedliwości za służbę więzienną, reaguje niemal natychmiast. Tweetuje, że uciekinierzy już zostali złapani, a ubiegły rok był pierwszym od czasów rządów PO, gdy nikt nie uciekł. To jednak nie odpowiedź wiceministra wywołuje furorę w sieci, lecz określenie „osioł naleśnikowy”, jakim polityk nazwał posła Nowoczesnej. To aluzja do tego, że Zembaczyński prowadził kiedyś naleśnikarnię.

„Nie znałam. Kradnę. Nie jestem ministrem więc wypada mi używać” – skomentowała na swoim Twitterze Kataryna.

Olgierdowi Annusewiczowi, który prowadzi m.in. zajęcia w warszawskiej Szkole Liderów Politycznych, „osioł naleśnikowy” przypadł do gustu. – Epitet jest na tyle oryginalny, że zostanie zapamiętany. A o to pewnie chodziło – stwierdza.

Innego zdania jest dr Mirosław Oczkoś, specjalista ds. wizerunku, wykładowca SGH: – To są chłopięce zachowania. Do przyjęcia, gdy dyskutujemy przy trzepaku, ale nie w dorosłej polityce. Patryk Jaki musi wyrosnąć z krótkich spodenek i założyć długie spodnie.

To nie była pierwsza taka wymiana między Jakim a Zembaczyńskim. Kilka dni wcześniej wiceminister na słowa posła Nowoczesnej o „Misiewiczach” w PiS odpowiedział w TVP, że to Zembaczyński w Opolu jest największym „Misiewiczem” i wypomniał mu, że z pierwszego miejsca na liście wyborczej „nawet puszka coli by weszła”.

Wątek opolski nie jest bez znaczenia. Zembaczyński i Jaki pochodzą z tego miasta. I to tam zaczęła się polityczna kariera obecnego wiceministra sprawiedliwości.

Grzegorz Sajór

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.