Temat: ESG

Wydanie: ESG 2023

GRUPA LUX MED

WYZWANIE HEALTHY CITIES

WEZWANIEM DO CODZIENNEGO RUCHU I BADANIEM JAKOŚCI ŻYCIA W MIASTACH GRUPA LUX MED CHCE ZAKTYWIZOWAĆ MIASTA I ICH MIESZKAŃCÓW, BY TĘ JAKOŚĆ PODNIEŚĆ

Zdrowie i środowisko – to dwa kluczowe słowa, którymi można opisać Healthy Cities. Grupa Lux Med, inicjując wyzwanie, kierowała się hasłem: „Nie ma zdrowego człowieka bez zdrowego środowiska”. Akcja jest inicjatywą o charakterze proekologicznym i prozdrowotnym, tym samym realizuje też Cele Zrównoważonego Rozwoju. Troska o odpowiedni poziom aktywności fizycznej, ale także planetę, za którą jesteśmy odpowiedzialni, to ważny krok w kierunku lepszego i zdrowszego życia.

Wyzwanie Healthy Cities zachęca do podejmowania aktywności fizycznej, którą da się przeliczyć na kroki. Można chodzić, spacerować, biegać, a nawet tańczyć – każda aktywność ma znaczenie. Zalecane jest wykonanie minimum 6 tys. kroków dziennie. W efekcie można zadbać o swoją kondycję, lepsze zdrowie, przyszłość planety, ale także rywalizować z innymi uczestnikami.

W drugiej edycji wyzwania, które trwało przez cały czerwiec 2022 roku, wzięło udział ok. 9 tys. osób – ponad dwukrotnie więcej niż w pierwszej edycji akcji. Wśród nich było 1,2 tys. mieszkańców z 66 miast na prawach powiatu i 7,8 tys. pracowników z blisko 100 firm z całej Polski. Uczestnicy wyzwania zrobili przez miesiąc 1,5 mld kroków, pokonując ponad 1 mln km, co odpowiada 27 okrążeniom wokół Ziemi.

W wyzwaniu nagrodzono najbardziej aktywne miasta i firmy. Nagrodą dla trzech zwycięskich firm – Elsatu, ZEC Service, Société Générale – było posadzenie 9 ha lasów przy współpracy z Lasami Państwowymi. Natomiast na trzy najbardziej aktywne miasta, czyli Świętochłowice, Świnoujście i Ostrołękę czekał zielony budżet w wysokości 60 tys. zł na inicjatywy proekologiczne.

W tegorocznej edycji natomiast uczestniczyło 66 miast na prawach powiatu oraz ponad 80 firm. Sportowa rywalizacja toczyła się nie tylko o zdrowie i przyszłość planety, ale także o nagrody. W tym roku na trzy najbardziej aktywne miasta czeka zielony budżet w wysokości 60 tys. zł. Dodatkowo w mieście, które zajęło pierwsze miejsce, odbędą się warsztaty z pierwszej pomocy dla uczniów szkół podstawowych. Natomiast firmy liderzy będą mogły objąć patronatem projekt rewitalizacji torfowisk na terenie Polski. Dodatkowo Grupa Lux Med posadzi 1 drzewo za każdą osobę uczestniczącą w wyzwaniu.

Obok aktywności sportowej ważnym filarem projektu Healthy Cities jest Indeks Zdrowych Miast. Jego ideą jest promowanie rozwiązań prośrodowiskowych i wspierających zdrowie mieszkańców.

Press

Obecnie ok. 60 proc. populacji w Polsce mieszka w miastach. Te oferują wiele korzyści, jednak na ich terenach znacznie szybciej rośnie odsetek mieszkańców chorujących przewlekle, m.in. na choroby układu oddechowego, w tym dolegliwości astmatyczne czy choroby układu krążenia. W miejscowościach, w których długotrwale utrzymuje się stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 w powietrzu, ryzyko wystąpienia alergii wziewnych u dzieci zwiększa się dwukrotnie, a astmy czterokrotnie. Dane dotyczące zależności między środowiskiem i zmianami klimatycznymi a zdrowiem są coraz bardziej niepokojące.

Indeks Zdrowych miast powstał we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie oraz Fundacją GAP prowadzoną przez prof. Jerzego Hausnera. Zawiera on kompleksową analizę 66 miast w Polsce pod kątem blisko 70 wskaźników, wpływających na to, jak zdrowa jest przestrzeń, w której żyjemy. Przykładowe wskaźniki to: jakość powietrza, programy profilaktyczne, poziom edukacji czy obszary terenów zielonych. W ten sposób wytypowano osiem kluczowych obszarów wpływających na „zdrowie” miast. Są to: zdrowie, środowisko, ludność i pokolenia, usługi społeczne i komunalne, edukacja, mieszkalnictwo, infrastruktura i przestrzeń. W obszarach tych najlepsze wyniki osiągnęły odpowiednio: Opole, Sopot, Rzeszów (ludność i pokolenia oraz usługi społeczne i komunalne), Białystok, Gliwice, Nowy Sącz i Świnoujście. Czołowe miejsca w rankingu głównym zajęły Warszawa (choć nie zwyciężyła w żadnym obszarze), Opole i Chorzów (podobnie jak Warszawa – dzięki wynikom we wszystkich obszarach). Indeks Zdrowych Miast zawiera również zalecenia dla decydentów i samorządowców, jak poprawić wyniki zdrowotne w swoich miastach. Planujemy coroczną aktualizację opracowanego indeksu, aby oceniać, czy warunki dla zdrowego życia i funkcjonowania w miastach się poprawiają.

EFEKT 

1,5 MLD KROKÓW zrobili uczestnicy wyzwania Healty Cities, pokonując ponad 1 mln km, co odpowiada 27 okrążeniom wokół Ziemi

Press

KONTAKT

Łukasz Niewola
dyrektor komunikacji korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju
[email protected]

Joanna Węgrzynowska
menadżerka ds. ESG
[email protected]

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.