Temat: ESG

Wydanie: ESG 2023

CARLSBERG POLSKA

GOSPODARKA CYRKULARNA W BROWARACH

EFEKTYWNY SYSTEM KAUCYJNY, STOSOWANIE OPAKOWAŃ Z SUROWCÓW Z ODZYSKU ORAZ TESTOWANIE INNOWACYJNYCH ROZWIĄZAŃ OPAKOWANIOWYCH TO SPOSOBY CARLSBERG POLSKA NA ODPOWIEDZIALNE ZARZĄDZANIE OPAKOWANIAMI

Zarządzanie odpadami opakowaniowymi to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. To także jeden z głównych obszarów strategii Carlsberg Polska „Together Towards Zero and Beyond”. Zgodnie z nią firma chce, by do 2030 roku 100 proc. jej opakowań nadawało się do recyklingu, było wielokrotnego użytku lub wykonanych z materiałów odnawialnych. Carlsberg realizuje ten cel zarówno poprzez konsekwentną politykę dotyczącą opakowań, której ważnym elementem są szklane butelki wielokrotnego użytku, jak i testowanie nowatorskich rozwiązań oraz działania edukacyjne.

7 czerwca br. Rada Ministrów przyjęła nowy projekt ustawy o systemie kaucyjnym (UC91). Zgodnie z nim kaucją zostaną objęte plastikowe butelki o pojemności do 3 l, szklane butelki wielokrotnego użytku do 1,5 l oraz metalowe puszki o pojemności do 1 l. Do tej pory jego funkcjonowanie w Polsce opierało się na oddolnej inicjatywie branży piwowarskiej. Dotychczasowy dobrowolny system kaucyjny stworzony przez polskich producentów piwa i udoskonalany przez lata działał bardzo efektywne.

Piwo jest obecnie w Polsce jedyną kategorią produktową, w której z powodzeniem funkcjonuje system kaucyjny dotyczący szklanej butelki zwrotnej. W Carlsberg Polska zwrotność tego rodzaju butelek sięga poziomu 90 proc., co jest wynikiem znacznie wyprzedzającym unijne oczekiwania. Fenomen wysokiej zwrotności tych opakowań, głównie w sklepach tradycyjnych, jest dowodem na wysoką skuteczność rozwiązań wprowadzonych przez browary, współpracy z klientami i zaangażowania konsumentów. Dotychczasowe funkcjonowanie systemu zwrotu butelki wielokrotnego użycia pokazuje, że jest to rozwiązanie najbardziej efektywne z punktu widzenia ochrony środowiska.

Press

Z badania śladu węglowego w łańcuchu wartości Carlsberg Polska wynika, że źródłem blisko 40 proc. CO2 jest proces opakowaniowy: produkcja, dystrybucja i utylizacja opakowań. Najbardziej przyjaznym środowisku opakowaniem są butelki zwrotne, których ślad węglowy jest 10-krotnie niższy niż szklanych butelek jednorazowych. Już 1/3 piw warzonych przez Carlsberg Polska trafia do konsumentów w takich opakowaniach, dlatego bardzo ważne jest dokładanie wszelkich starań, aby krążyły one po rynku jak najdłużej. Zdecydowanie ułatwia to fakt, że firma stosuje jeden wzór butelek zwrotnych do wszystkich marek warzonego piwa, dzięki czemu zebrane w sklepach butelki nie wymagają dodatkowego sortowania i szybciej mogą wrócić do browaru do ponownego napełnienia.

Zrównoważona polityka względem opakowań to jednak nie tylko ich wielokrotne wykorzystanie. Zakłada ona również zużycie jak najmniejszej ilości surowca do produkcji oraz wykorzystanie materiałów, które pochodzą z recyklingu, łatwo poddają się przetworzeniu lub są biodegradowalne. W minionym roku w browarach Carlsberg Polska 100 proc. zakupionych do rozlewu butelek zwrotnych miało zredukowaną masę, a 66 proc. ich składu stanowiła stłuczka szklana lub materiał z recyklingu.

Poza nieustającym udoskonalaniem opakowań oraz systemu ich odbioru od klientów, Carlsberg Polska testuje także nowatorskie rozwiązania sprzyjające zrównoważonej produkcji. Prawdziwą innowacją w zakresie opakowań była Fibre Bottle, która latem 2022 roku trafiła do wybranych konsumentów. Do stworzenia tej pionierskiej butelki wykorzystano włókno drzewne oraz roślinne polimery, dzięki czemu łatwo poddać ją recyklingowi lub biodegradacji.

Równie mocno, jak w kwestie ponownego wykorzystania opakowań, Carlsberg Polska angażuje się w działalność edukacyjną. Służą temu m.in. ekopikniki organizowane dla lokalnych społeczności w miejscowościach, w których zlokalizowane są browary. Przykładem może być akcja „Segreguj papier, puszki i butelki, bo to problem niewielki” i „Twórczy recykling” w gminie Brzesko, w której mieści się Browar Okocim, czy „Zbieram, segreguję – przyrodę ratuję” w gminie Sierpc, w której znajduje się Browar Kasztelan.

EFEKT

90 PROC. BUTELEK ZWROTNYCH wraca do browarów Carlsberg Polska i jest ponownie napełnianych 

DO 2030 ROKU wszystkie opakowania stosowane przez Carlsberg Polska mają nadawać się do recyklingu, być wielokrotnego użytku lub wykonane z materiałów odnawialnych

Press

KONTAKT

Agata Koppa
director ESG & corporate affairs
tel. 601 564 575
[email protected]

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.