Temat: ESG

Wydanie: ESG 2023

EDICA

EKOLOGICZNIE I EKONOMICZNIE

DZIĘKI WPROWADZONYM ZMIANOM ZUŻYWAMY MNIEJ ENERGII ELEKTRYCZNEJ, CIEPŁA I ZAOSZCZĘDZAMY 2 MLN ARKUSZY PAPIERU ROCZNIE

Wpływ przemysłu poligraficznego na środowisko zazwyczaj postrzegany jest negatywnie. Począwszy od wycinki drzew w celu pozyskania papieru do druku, poprzez stosowanie odczynników chemicznych i farb, aż po oprawę książek, notatników i kalendarzy w syntetyczne materiały. Do tego energochłonne maszyny, konieczność ogrzewania, klimatyzowania i nawilżania hal produkcyjnych.

Tymczasem zapotrzebowanie na książki nie maleje, bo czytając tekst drukowany, lepiej go zapamiętujemy. Na notatniki również, bo pisząc ręką, uruchamiamy obszary mózgu odpowiedzialne za asocjację, więc wpadamy na lepsze pomysły. Podobnie jak na kalendarze, bo łatwiej w nich sprawdzić terminy i zanotować ważne informacje…

Chcemy żyć w czystym środowisku i oferować bezpieczne produkty. Dlatego sukcesywnie wdrażamy proekologiczne rozwiązania. Papier z kontrolowanych upraw kupujemy od certyfikowanych dostawców. Używamy bezpiecznych farb na bazie olejów roślinnych, produkty oprawiamy w ekologiczne okładki. Minimalizujemy odpady, produkując na zamówienie, segregujemy je i w dużej mierze oddajemy do recyklingu.

To jednak ciągle za mało! Dlatego zarząd spółki Edica powołał grupę projektową Energia. Głównym jej celem było poszukiwanie oszczędności w zużyciu prądu. Synergia zespołu zaowocowała rozwinięciem tej idei na różnych poziomach. Wymieniliśmy oświetlenie w halach i urządzenia klimatyzacyjne, dzięki czemu zużycie przez nie energii zmniejszyło się o 87 proc. Wdrożenie systemów kontroli przygotowania przyrządów drukarskich pozwala rocznie zaoszczędzić 2 mln arkuszy papieru. Aby z kolei zmniejszyć zużycie ciepła, przeprowadziliśmy kontrolę szczelności ogrzewanych budynków, zmodernizowaliśmy system nawilżania, wymieniliśmy piece i upowszechniliśmy instrukcję prawidłowego używania termostatów w biurach.

Jednak trudno o sukces bez zaangażowania pracowników. Dlatego ważnym elementem projektu był konkurs Eko(logicznie) = Eko(nomicznie), którego celem było uruchomienie prośrodowiskowego myślenia wśród wszystkich osób zatrudnionych w firmie. Miało to także aspekt edukacyjny dla młodzieży poznańskiego Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela odbywających u nas praktyki w zawodzie drukarz offsetowy i operator procesów introligatorskich. Ze szkołą od wielu lat łączy Edikę umowa patronacka.

Do konkursu napłynęło wiele zgłoszeń, a nagrody przyznawano w trzech obszarach: rozwiązania do zastosowania na własnym stanowisku pracy, pomysły do wdrożenia w całej organizacji oraz sposoby na poprawę oddziaływania naszej firmy na zewnątrz. Efektem ich wdrożenia jest szereg drobnych korekt, które składają się na istotną zmianę – nie tylko ekologiczną, ale także społeczną. Po likwidacji biurowych drukarek, lodówek i podręcznych czajników powstały punkty kuchenne sprzyjające integracji. A konieczność wyjścia z pokoju po wydruk zwiększa codzienną liczbę kroków osobom pracującym przy biurkach. Akcja dobrowolnej rezygnacji z koszy na śmieci i korzystanie ze zbiorczych punktów segregacji odpadów sprawia, że rocznie wyrzucamy o 5 tys. plastikowych worków mniej. Takim drobnym działaniom zawdzięczamy wzrost świadomości pracowników, co przekłada się na wymierne efekty.

Jest to ważne także z punktu widzenia naszych klientów. Instytucje państwowe oraz globalne, z którymi współpracujemy, oczekują od swoich partnerów spełniania norm potwierdzonego stosownymi certyfikatami. Pracujemy zgodnie z systemami ISO 9001, ISO 14001 i FSC. Z powodzeniem przeszliśmy właśnie audyt SMETA rozszerzony o aspekty środowiskowe. Dzięki temu Edica została zarejestrowana na platformie Sedex zrzeszającej przedsiębiorstwa, które są w pełni transparentne i dbają o etyczne działanie łańcucha dostaw.

Również konsumenci doceniają nasze starania, co potwierdza fakt, że po raz kolejny nagrodzili nas tytułem Dobrej Marki.

Otoczenie ekonomiczne wymusiło na nas wprowadzenie zmian, które nie tylko pozwolą wykorzystywać ok. 600 MWh energii elektrycznej rocznie mniej, ale także zmodyfikowały nasze osobiste spojrzenia na ekologię. Nauczyliśmy się rozpoczynać zmianę od siebie. Nie ustajemy w wysiłkach, by nasza działalność niosła radość ludziom i ulgę planecie.

EFEKT

OK. 600 MWh rocznie mniej energii elektrycznej będzie wykorzystywać Edica po wdrożeniu prośrodowiskowych rozwiązań

Press

KONTAKT

Tomasz Smętkowski
dyrektor pionu operacyjnego
tel. 61 653 03 62
[email protected]

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.