Temat: wolność słowa

Dział: RADIO

Dodano: Grudzień 04, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rosyjski sąd przedłuża aresztowanie dziennikarki Radia Wolna Europa do 5 lutego

Ałsu Kurmaszewa ma paszporty rosyjski i amerykański. Do Rosji przyjechała prywatnie, ale wyjechać nie może (fot. Wikipedia.org)

Rosyjski sąd do 5 lutego przedłużył areszt rosyjsko-amerykańskiej dziennikarki Ałsu Kurmaszewej, która czeka na proces za niezarejestrowanie się jako "zagraniczny agent". Nie wyznaczono daty rozprawy przed sądem w Kazaniu.

Kurmaszewa jest mieszkającą w Pradze dziennikarką Radia Wolna Europa/Radia Swoboda finansowanego przez Kongres Stanów Zjednoczonych i oznaczonego przez Rosję jako agent zagraniczny.

Ambasador USA: "To dyplomacja zakładników"

W oświadczeniu pełniący obowiązki szefa rozgłośni Jeffrey Gedmin napisał: "Ałsu spędziła 45 dni w rosyjskich więzieniach, a dziś przedłużono jej niesprawiedliwy areszt z powodów politycznych. Wzywamy władze rosyjskie do natychmiastowego przyznania Ałsu dostępu konsularnego, co stanowi jej prawo jako obywatelki USA. Musi zostać zwolniona i ponownie połączyć się z rodziną".

Czytaj też: Robert Mazurek odchodzi z „Rzeczpospolitej”. „Od stycznia nowy adres”

Dziennikarka posiada paszporty amerykański i rosyjski. Do Rosji wjechała 20 maja, aby odwiedzić chorą matkę. Gdy 2 czerwca oczekiwała na lot powrotny, została zatrzymana, a jej paszporty skonfiskowano.

Z dokumentów sądowych wynika, że 11 października została ukarana grzywną w wysokości 10 tys. rubli (103 dol.) za niezarejestrowanie swojego amerykańskiego paszportu w Rosji. Tydzień później postawiono jej zarzuty niezarejestrowania się jako agent zagraniczny, za co grozi kara do pięciu lat więzienia.

Kurmaszewa to druga amerykańska dziennikarka przetrzymywana w Rosji od początku wojny w Ukrainie. W marcu 2023 służba bezpieczeństwa FSB aresztowała reportera "The Wall Street Journal" Evana Gershkovicha pod zarzutem szpiegostwa, za co grozi mu kara do 20 lat więzienia. Gershkovich, jego gazeta i prezydent USA Joe Biden zaprzeczyli, że jest on szpiegiem, ambasador USA zarzucił zaś Moskwie prowadzenie "dyplomacji zakładników".

Czytaj też: Portale wolą straszyć pogodą, niż wyjaśniać i edukować. Alarmistyczne nagłówki

(MAC, 04.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.