Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 29, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

List 500 dziennikarzy do europosłów ws. zakazu inwigilacji. Towarzystwo Dziennikarskie wśród sygnatariuszy

Oprogramowanie szpiegujące instalowane w urządzeniach dziennikarzy stanowi obecnie główne zagrożenie dla wolności prasy (fot. Pixabay.com)

Pół tysiąca europejskich dziennikarzy wzywa Parlament Europejski, aby poparł całkowity zakaz używania przez władze programów szpiegujących w urządzeniach dziennikarzy. Wśród 80 sygnatariuszy listu otwartego z Polski jest tylko Towarzystwo Dziennikarskie.

Wystosowany apel dziennikarzy ma związek z kończącymi się pracami legislacyjnymi nad Europejskim Aktem Wolności Mediów (European Media Freedom Act – EMFA). Według projektu rozporządzenia z września ub.r. służby krajów unijnych nie mogłyby inwigilować dziennikarzy w celu ujawnienia ich źródeł, chyba że byłoby to uzasadnione „nadrzędnym interesem publicznym” i tylko w „indywidualnych przypadkach” lub w celu zbadania takich przestępstw, jak terroryzm, handel ludźmi czy bronią.

Czytaj też: Marsz Miliona Serc zwołany przez Donalda Tuska w kanałach informacyjnych

Rada UE w mandacie negocjacyjnym dotyczącym EMFA poszła jednak o krok dalej, dodając klauzulę chroniącą prerogatywy państw członkowskich w zakresie bezpieczeństwa i obrony. W przepisach rozszerzono także listę przestępstw, do których zbadania dozwolona byłaby inwigilacja dziennikarzy. Do tego pojawiły się poprawki Komisji Kultury i Edukacji (CULT) oraz Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE), ale dla organizacji reprezentujących dziennikarzy i walczących o prawa człowieka są one niewystarczające, bo nie uchronią dziennikarzy od nadużyć ze strony władz krajów członkowskich.

Stąd apel do PE o wprowadzenie wraz z rozporządzeniem EMFA "bezwarunkowego zakazu używania oprogramowania szpiegującego przeciwko dziennikarzom". Tym bardziej że dotychczasowe zabezpieczenia w tym zakresie okazały się "całkowicie nieskuteczne".

Głosowanie plenarne ws. EMFA zaplanowane jest na 7 października. Potem rozpoczną się rozmowy trójstronne między PE, Komisją Europejską i Radą UE.

Czytaj też: Program III nadal bez wieczornego "Klubu Trójki". Audycja nadawana była od lat 80.

(GK, 29.09.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.