Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 12, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT ukarała Telewizję Polsat za reklamy Plusa na pasku Polsat News

"Grupa Polsat Plus w I kwartale 2023. Już ponad 20 mln mieszkańców Polski w ponad 1000 miejscowości może korzystać z najszybszego internetu od Plusa, który przyspieszył jeszcze bardziej - do 1 Gb/s" - głosi treść komunikatu na pasku (screen: YouTube/polsatnews.pl)

Sąd apelacyjny oddalił apelację Telewizji Polsat w sprawie decyzji przewodniczącego KRRiT, który uznał, że nadawca naruszał Ustawę o radiofonii i telewizji. Chodziło o wielokrotne wyemitowanie przekazów handlowych dotyczących sieci 5G Plus na paskach informacyjnych Polsat News. Mimo niekorzystnego dla nadawcy wyroku sądu wiadomości o internecie 5G, ale już o innej treści, nadal są obecne na pasku stacji. Według Telewizji Polsat nie jest to jednak przekaz handlowy, ale informacja.

Obecnie na pasku Polsat News można przeczytać: "Grupa Polsat Plus w I kwartale 2023. Już ponad 20 mln mieszkańców Polski w ponad 1000 miejscowości może korzystać z najszybszego internetu od Plusa, który przyspieszył jeszcze bardziej – do 1 Gb/s".

KRRiT: "Przekaz miał charakter reklamy"

Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i rzecznik prasowy Grupy Polsat Plus, zapewnia, że obecny komunikat z paska nie ma nic wspólnego z kwestią, której dotyczyła sprawa sądowa z KRRiT.

Czytaj też: Prezenter TVP Rafał Brzozowski zwycięzcą opolskiego koncertu produkowanego przez TVP

– To, co Pan przytacza, to jest informacja – stwierdza Tomasz Matwiejczuk pytany, czy nadawca nie obawia się kolejnych postępowań Krajowej Rady.

W sprawozdaniu z działalności KRRiT za 2022 podano, że jej przewodniczący stwierdził, iż nadawca Polsat News dopuścił się naruszenia Ustawy o radiofonii i telewizji poprzez wielokrotne wyemitowanie przekazów handlowych na tzw. paskach informacyjnych, dotyczących uruchomienia w Polsce sieci 5G. Zdaniem KRRiT stanowiły one ukryty przekaz handlowy w trakcie serwisu informacyjnego.

W przeszłości na pasku Polsat News przekazywano takie informacje, jak: "Plus uruchomił sieć 5G" i "5G już w Polsce w sieci Plus".

"W opinii Przewodniczącego KRRiT prezentowane informacje nie miały charakteru obiektywnej informacji o rewolucyjnych zmianach na rynku sieci komórkowej i internetowej, odnoszącej się do uwarunkowań technicznych czy prawnych, związanych z wprowadzaną technologią. Przekaz miał charakter reklamy, ponieważ odwoływał się do jednej konkretnej oferty handlowej określonego podmiotu i nadawca nie przedstawił informacji o planowanej ofercie konkurencyjnych operatorów" – podała KRRiT w sprawozdaniu rocznym.

Jak informuje Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa regulatora, na spółkę nałożono karę 30 tys. zł.

Wprowadzanie odbiorców w błąd

Sprawa miała swój dalszy ciąg w sądzie. 14 grudnia 2022 r. sąd apelacyjny oddalił apelację nadawcy, a decyzja przewodniczącego KRRiT jest już prawomocna. Według sądu na pasku wprost zaprezentowano oznaczenie i przedmiot działalności jednego przedsiębiorcy oraz podkreślano atrakcyjność oferty tego podmiotu, co nie miało charakteru neutralnej informacji o nowości na rynku telekomunikacyjnym. Sąd zwrócił też uwagę, że pasek informacyjny zwyczajowo prezentuje pilne i ważne informacje. Zdaniem sądu apelacyjnego taka forma prezentacji informacji mogła wprowadzać odbiorcę w błąd oraz jednocześnie przyciągać dodatkową uwagę w celu uzyskania wzmożonego efektu reklamowego.

Czytaj też: Miłosz Kłeczek i Magdalena Ogórek poprowadzą "Arenę poglądów" w TVP 1

W ocenie sądu nadawca dopuścił się również przerwania reklamą audycji informacyjnej, gdyż za przerwanie audycji uznaje się każde umieszczenie reklamy lub telesprzedaży podczas trwania programu.

W styczniu informowaliśmy, że P4, operator sieci Play, wygrał spór sądowy, jaki toczył z Telewizją Polsat, powiązaną kapitałowo z jego konkurencją – siecią Plus. Sąd uznał, że nadawca naruszył zasady uczciwej konkurencji, bo reklamował usługi sieci Plus na paskach informacyjnych Polsat News.

W efekcie przegranego procesu przed głównym wydaniem "Wydarzeń" w Polsat News przez dwa tygodnie były nadawane przeprosiny w formie planszy z oświadczeniem: "Telewizja Polsat przeprasza operatora sieci Play – spółkę P4 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością za działania polegające na emisji na paskach informacyjnych w kanale Polsat News reklamy usług sieci telefonii komórkowej Plus w sposób sugerujący, że stanowią one neutralną informację, co stanowiło naruszenie zasad uczciwej konkurencji".

Telewizja Polsat, jak i sieć Plus, której operatorem jest Polkomtel, wchodzą w skład Grupy Polsat Plus, kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.

Czytaj też: Cropp wycofuje się z promocji żartującej z papieża. "Zbieżność przypadkowa"

(MNIE, 12.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.