Temat: internet

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 14, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarz wygrał z gminą w sądzie. Skrytykował jej gospodarkę śmieciową

Sąd Najwyższy oddalił kasację gminy Rędziny w sporze z wydawcą lokalnego portalu (screen: gminaredziny.pl)

Paweł Gąsiorski, redaktor i właściciel portalu gminaredziny.pl., nie jest winny zniesławienia gminy – stwierdził w orzeczeniu kasacyjnym Sąd Najwyższy. Kasację wniosła gmina, która nie zgadzała się uchyleniem wyroku przez sąd okręgowy.

Sprawa toczyła się od stycznia 2021 roku. Sąd Rejonowy w Częstochowie uznał dziennikarza oskarżonego z art. 212 kk za winnego. Jego decyzję uchylił w apelacji częstochowski sąd okręgowy. Gmina Rędziny wniosła o kasację tego wyroku do Sądu Najwyższego.

Czytaj też: Zalecenia ws. social mediów w "Rzeczpospolitej". Konsekwencje burzy po tekście Kurskiego

Poszło o tekst Gąsiorskiego, w którym ten stwierdził, że "gmina nieźle zarabia na Waszych odpadach", opisując gospodarkę odpadami w podczęstochowskiej miejscowości. Przedstawiciele Rędzin niezmiennie twierdzili, że informacje były nieprawdziwe, a przez publikację mieszkańcy gminy stracili do niej zaufanie.

Press

(fot. Paweł Gąsiorski)

Sprawę Gąsiorskiego objęły monitoringiem Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. Obie organizacje podkreślały, że skazanie dziennikarza wyrokiem karnym za krytykę gospodarki śmieciowej gminy jest nie tylko nie do pogodzenia z międzynarodowymi, powszechnie uznanymi standardami wolności słowa, ale też podważa powagę polskiego sądownictwa.

Czytaj też: Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska prowadzącą "W kontrze" w TVP Info z Jakimowiczem

(PAR, 14.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.